- Medycyna i zdrowie

Zaburzenia układu nerwowego – do jakiego specjalisty się udać?

Ludzki układ nerwowy to skomplikowana sieć powiązań, która wpływa na funkcjonowanie całego ciała. Objawy neurologiczne mogą zwiastować wiele niebezpiecznych chorób, choć niekiedy wynikają z mniej groźnych przyczyn, jak na przykład migrena czy niedobory witamin i minerałów. W przypadku zaburzeń neurologicznych potrzebna jest szybka i dokładna diagnostyka, ponieważ często ich źródłem są poważne schorzenia: guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, choroby Alzheimera i Parkinsona, a także udar lub zapalenie opon mózgowych.

Wizyta w gabinecie neurologa – jak się do niej przygotować?

Specjalistą, który zajmuje się objawami i zaburzeniami ze strony układu nerwowego, jest neurolog. Wizyta u lekarza tej specjalności pozwala na postawienie wstępnej opinii i podjęcie leczenia, a także umożliwia dalszą, bardziej pogłębioną diagnostykę. Jeśli interesuje nas dobry i doświadczony lekarz neurolog Warszawa jest dobrym miejscem poszukiwań. Można tu znaleźć uznanych specjalistów przyjmujących zarówno prywatnie, jak i na NFZ.

Jeśli pojawiają się takie objawy, jak zaburzenia mowy, widzenia, koordynacji ruchowej, bóle głowy, drętwienie kończyn czy omdlenia, nie zwlekajmy z zapisaniem się na wizytę. Warto przy tym przedstawić lekarzowi wszystkie niepokojące objawy, aby ułatwić mu postawienie rozpoznania. Poza tym specjalista sprawdza odruchy fizjologiczne, ewentualne zaburzenia czucia, a także ułożenie ciała i sposób chodzenia. W dalszej diagnostyce stosowane są między innymi takie badania, jak rezonans magnetyczny, elektroencefalografia, tomografia komputerowa i zdjęcie rentgenowskie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + 10 =