Kiedy należy udać się do psychiatry?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

O ile “psycholog” jest już raczej oswojonym słowem, o tyle “psychiatra” nadal brzmi złowieszczo. Kojarzy się z ciasnymi i wąskimi szpitalnymi korytarzami i sztucznym oświetleniem. Są to jednak stereotypy, które mają co najwyżej status półprawd.

Aktualnie psychiatrzy przyjmują raczej w wygodnych gabinetach, urządzonych bardziej w stylu kancelarii adwokackiej niż szpitalnego pokoju lekarskiego. W jakich sytuacjach udać się do specjalisty? Czy wystarczy w wyszukiwarce wpisać frazę „psychiatra Wrocław”?

Kiedy do psychiatry?

Kiedy czujemy, że ogrom problemów nas przytłacza, jesteśmy tak przygnębieni, że nawet nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka, zauważamy gwałtowne zmiany nastrojów lub mamy problemy z zaśnięciem, oznacza to, że możemy potrzebować pomocy psychiatrycznej. Pełny katalog objawów klasyfikujących do leczenia jest oczywiście znacznie większy. Najważniejsza jest samodzielna kontrola własnych zachowań i stanów emocjonalnych.

Jak wygląda wizyta?

Po dokonaniu wstępnego wywiadu, który może zostać uzupełniony o wykonanie odpowiednich testów psychologicznych, psychiatra ustala plan leczenia. Może się ono opierać zarówno na terapii, a więc nieinwazyjnej metodzie leczenia przy pomocy sesji, na których omawiane są problemy pacjenta, jak i na leczeniu farmakologicznym.

W tym drugim przypadku, przy wykorzystaniu nowoczesnej wiedzy na temat chemicznej aktywności mózgu, specjalista jest w stanie dobrać pacjentowi taki zestaw leków, po którym niepożądane objawy powinny zniknąć.

Jak znaleźć najlepszego specjalistę?

Osoby korzystające z pomocy psychologicznej, czy też psychiatrycznej rzadko mają tendencję do dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi. Poszukując psychiatry, nie możemy więc raczej liczyć na pomoc znajomych. Najlepiej więc dla przykładu, wpisać w wyszukiwarkę frazę „psychiatra Wrocław”. Powinniśmy otrzymać spory wybór gabinetów.

Następnie warto zajrzeć na fora internetowe, na których można znaleźć opinie dotyczące konkretnych lekarzy – o ile ludzie niechętnie bezpośrednio przyznają się do korzystania z pomocy psychiatry, o tyle w sprawiającym pozory anonimowości internecie są raczej wylewni. Pamiętajmy jednak, że coś, co przypadło do gustu jednym, dla innych może być drażniące. Należy więc wybierać ostrożnie.

Katalog objawów, które powinny nas zaalarmować jest duży. Najważniejsze jest jednak, aby potrafić zrobić pierwszy krok i umówić się na spotkanie z osobą, która będzie w stanie nam pomóc.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaką funkcję pełni płaszcz wodny w kominkach?
Jaką funkcję pełni płaszcz wodny w kominkach?
Płaszcz wodny to element paleniska, który pomaga regulować temperaturę ognia i utrzymywać go w stanie równomiernego spalania. Jest to w […]
Dlaczego warto wybierać prywatną opiekę zdrowotną?
W naszym kraju funkcjonuje powszechna państwowa służba zdrowia, która ma na celu zapewnienie opieki medycznej każdemu obywatelowi. W praktyce jednak […]
Tyflomapy, czyli mapy dla niewidomych i słabowidzących
Tyflomapy, czyli mapy dla niewidomych i słabowidzących
Tyflomapy to mapy zaprojektowane specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących. Jak sama nazwa wskazuje, są to mapy, które można poczuć, […]