- Medycyna i zdrowie

Na czym polega terapia przetwarzania słuchowego?

Terapia przetwarzania słuchowego (APT) jest specyficznym rodzajem terapii, który został stworzony, aby pomóc dzieciom z zaburzeniami przetwarzania słuchowego (APD). Jest ona również stosowana do pomocy dzieciom, które mają trudności w nauce czytania i/lub pisania.

Czym jest zaburzenie przetwarzania słuchowego?

Zaburzenia przetwarzania słuchowego to stan, który sprawia, że trudno jest zrozumieć, co się słyszy, zwłaszcza gdy w tle jest hałas lub gdy mówi kilka osób jednocześnie. Utrudnia też naukę czytania i pisania.

Twój mózg odbiera informacje przez uszy, a następnie przetwarza je na myśli, wspomnienia i emocje. Gdy proces ten przebiega nieprawidłowo, słuchanie lub mówienie może być utrudnione. Możesz nie rozumieć słów wypowiadanych przez ludzi lub nie potrafić powiedzieć im, czego chcesz. Możesz nie być w stanie uczyć się nowych rzeczy tak łatwo jak inne dzieci, ponieważ nie przetwarzasz prawidłowo dźwięków.

Pomoc w postaci terapii

Ale terapia przetwarzania słuchowego może pomóc Ci poprawić swoje umiejętności w tym zakresie. Pierwszym krokiem jest ocena przez patologa mowy, który specjalizuje się w terapii przetwarzania słuchowego. Terapeuta będzie zadawał pytania o to, jak dobrze słyszysz i rozumiesz takie rzeczy jak słowa i zdania, muzyka i klaskanie w dłonie. Będzie również pytał o to, jak dobrze mówisz i słuchasz, gdy wokół ciebie są hałasy, takie jak przejeżdżające samochody lub ptaki ćwierkające za oknem. Terapeuta sprawdzi również Twoją zdolność do podążania za wskazówkami i rozwiązywania problemów. Jeśli masz trudności z tymi zadaniami, prawdopodobnie cierpisz na zaburzenia uczenia się zwane zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Specjalistyczne ośrodki terapeutyczne takie jak choćby http://puer-zawiercie.pl/ oferują pomoc w postaci terapii przetwarzania słuchowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 1 =