- Styl życia

Śmierć bliskiej osoby – jak wygląda przygotowanie ciała do pogrzebu?

Śmierć członka bliskiej rodziny (np. matki, ojca, dziecka, wujka) niemal zawsze jest wydarzeniem traumatycznym, ale stanowi naturalny fragment życia każdego człowieka. Przed złożeniem zmarłego do grobu konieczne jest kompleksowe przygotowanie jego ciała – zwłaszcza jeśli trumna ma być otwarta podczas uroczystości. Wszelkie czynności z tym związane wykonuje się w odpowiednio wyposażonym prosektorium. Taką salą dysponuje m.in. zakład pogrzebowy z Nowego Sącza, który znajdziemy pod adresem http://www.kulma-pogrzeby.pl/prosektorium/nowy-sacz.html.

Kosmetyka zewnętrzna to niezwykle istotny element

Prosektorium to miejsce posiadające system wentylacyjny z filtrami, odrębną kanalizację i specjalistyczne meble. Dzięki temu można tam z powodzeniem przeprowadzić sekcję zwłok w celu stwierdzenia dokładnej przyczyny zgonu. Oczywiście jest to niezbędne wtedy, gdy zachodzi podejrzenie śmierci wskutek przestępstwa bądź choroby zakaźnej. Oprócz tego w omawianym pomieszczeniu wykonuje się szereg zabiegów upiększających z zakresu kosmetyki pośmiertnej, tak aby ciało wyglądało estetycznie po otworzeniu wieka trumny. Mowa tutaj o:

– konserwacji i balsamowaniu zwłok,

– tanatotoalecie – obejmuje m.in. mycie, golenie brody, stylizowanie fryzury i pielęgnowanie paznokci u rąk,

– tanatokosmetyce – makijażu twarzy, szyi oraz dłoni (ogólnie wszystkich widocznych części ciała),

– rekonstrukcji ewentualnych uszkodzeń – dotyczy to ciał w stanie głębokiego rozkładu i po wypadkach komunikacyjnych.

W trakcie poszczególnych czynności wykorzystuje się dedykowane produkty kosmetyczne i rozmaite narzędzia. Zwieńczeniem całego procesu jest wybór właściwego ubrania, którym przeważnie jest elegancka sukienka albo garnitur (łącznie z butami).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 9 =