- Medycyna i zdrowie

Kosmeteceutyki – kosmetyki czy leki ?

Od 70 lat na rynku wyróżniają się pewne produkty, które posiadają zarówno działanie pielęgnacyjne (kosmetyki) oraz działanie lecznicze albo wspomagające leczenie (leki). Takie produkty nazywa się kosmeteceutykami albo kosmetolekami. Jakie mają działanie? Czym się wyróżniają?

Kosmetyk, a lek

Nazwa kosmeteceutyki odnosi się do kosmetyków, które oprócz działania pielęgnacyjnego, odznaczają się także właściwościami leczniczymi albo wspomagają leczenie farmakologiczne. Dzieje się tak dlatego, że kosmeteceutyki posiadają w swoim składzie pewne składniki aktywne. Te składniki mogą wpływać na procesy fizjologiczne, które zachodzą w ludzkiej skórze, dzięki czemu możliwe jest ich jeszcze bardziej korzystne działanie. Kosmeteceutyki są w stanie zmienić stan fizjologiczny skóry. Z tego względu te kosmetyki nie są typowymi kosmetykami, ale też nie są pełnoprawnymi lekami.

W Europie oraz Stanach Zjednoczonych kosmeteceutyki nie są zalegalizowane. Te produkty nazywane są po prostu zwykłymi kosmetykami. Zdarza się też, że można je kupić bez recepty w aptece. Pojęcie kosmeteceutyk nie też powszechnie używane. Najczęściej praktycznie nikt nie wie co się pod nim kryje. Jednak w najbliższej przyszłości nie tylko fachowcy będą wiedzieli co to kosmeteceutyk. Często w sklepach można znaleźć kosmeceutyki Larens, które są bezpieczne i można je stosować także u dzieci. Zawierają biopeptide complex, który ma zdolność pobudzenia skóry do regeneracji bez naruszania bariery ochronnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − dziesięć =