Co to jest gsh glutation?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

GSH Glutation, potocznie nazywany glutationem zredukowanym, jest trójpeptydem, czyli związkiem chemicznym zbudowanym z trzech elementów: z reszt aminokwasowych kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Jest częścią składową wszystkich organizmów żywych, znajduje się w każdej komórce, a największe jego natężenie obserwuje się w mitochondriach.

Jest to bardzo ważny związek, który odpowiada między innymi za procesy przeciwutleniające, a także bierze udział w procesie oddychania, czy redukuje ilość nadtlenków, które są wytwarzane w procesach metabolicznych, kiedy to w mitochondriach powstaje nadmiar wolnych rodników. Glutation GSH chroni więc również przed szkodliwym działaniem toksyn – jest to pierwsza bariera organizmu. Ponad to odpowiada za transport aminokwasów, a także pozbywa się nadmiaru witaminy C i E, nawadnia komórki, zwiększa poziom hormonu wzrostu. Jest przydatny także dla sportowców, chociażby dlatego, że obniża poziom kwasu mlekowego.

Co ciekawe, nasz organizm potrafi sam wytwarzać odpowiednią ilość glutationu gsh, jeżeli dostarczymy mu odpowiednich ilości witaminy C.

Niedobór glutationu oznacza, że organizm nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru wolnych rodników, które uszkadzają komórki we wszystkich narządach ciała, a także negatywnie wpływają na odporność organizmu i powodują zmęczenie, apatię oraz senność.

Glutation zredukowany może być suplementowany w formie tabletek, ale można go również wprowadzać do organizmu jedząc szparagi, awokado, brokuły, cebulę, czy czosnek. Najlepiej przyswajalną formą będzie postać warzywnych koktajli lub soków.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem internetowym Fundacja Long Life – gdzie znajdziesz szeroki wybór witamin i suplementów, m.in. różnego rodzaju koenzymy Q10 na przykład.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kalosze dla mężczyzn – jak dopasować tak praktyczny element ubioru do eleganckiego stroju?
Kalosze dla mężczyzn – jak dopasować tak praktyczny element ubioru do eleganckiego stroju?
Wielu mężczyzn wzbrania się przed noszeniem kaloszy. Zupełnie bezpodstawnie! W końcu to praktyczne obuwie można zestawić w taki sposób, aby […]
Kosmeteceutyki – kosmetyki czy leki ?
Kosmeteceutyki – kosmetyki czy leki ?
Od 70 lat na rynku wyróżniają się pewne produkty, które posiadają zarówno działanie pielęgnacyjne (kosmetyki) oraz działanie lecznicze albo wspomagające […]
Wyrównywanie terenu – o czym należy pamiętać, zanim się popełni błąd?
Wielu ludzi uważa, że jest w stanie samodzielnie zająć się wyrównaniem terenu i że nie jest to w żaden sposób […]