Kiedy masz cukrzycę, musisz uważnie obserwować poziom cukru we krwi. Ale ważne jest również, aby dbać o siebie i swoje zdrowie w inny sposób.
Oto kilka wskazówek dotyczących zarządzania cukrzycą:
Zrównoważona dieta składająca się z owoców, warzyw, ziaren, chudego białka i niskotłuszczowych produktów mlecznych może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi. Ważne jest również, aby ograniczyć ilość spożywanego i wypijanego cukru – w tym słodyczy i słodzonych napojów – ponieważ mogą one szybko podnieść poziom cukru we krwi. Nie zapominaj też, że pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów mogą podnieść poziom cukru we krwi bardziej niż można się spodziewać. Na przykład, kromka chleba podniesie poziom cukru we krwi bardziej niż jabłko czy banan, ponieważ chleb zawiera więcej węglowodanów niż którykolwiek z owoców.
Endokrynolog jest specjalistą, który pracuje z hormonami, w tym z insuliną. Ważne jest, aby regularnie odwiedzać swojego endokrynologa, aby monitorować poziom glukozy we krwi i upewnić się, że przyjmujesz odpowiednie dawki leków. Jeżeli szukasz odpowiedniego endokrynologa to warto sprawdzić stronę https://imedica.com.pl/endokrynologia/.
Regularne ćwiczenia pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi, a jednocześnie poprawiają zdrowie serca i siłę mięśni – obie te korzyści są ważne, jeśli chodzi o kontrolowanie objawów cukrzycy. American Diabetes Association zaleca przynajmniej 150 minut tygodniowo (dwie i pół godziny) umiarkowanej aktywności aerobowej, takiej jak chodzenie lub jazda na rowerze (nie więcej niż dwa dni z rzędu) dla dorosłych z cukrzycą typu 2; osoby z typem 1 mogą potrzebować dłuższych lub bardziej intensywnych ćwiczeń w zależności od ich poziomu sprawności fizycznej.