- Wypoczynek i hobby

Połów karpi – niezbędny sprzęt

Planując połów karpi trzeba najpierw zdecydować się na wybór odpowiedniej metody. Najczęściej rybę tę łowi się metodą spławikową lub gruntową. Początkujący wędkarze zazwyczaj decydują się na wybór pierwszej z wymienionych. Decydując się na metodę spławikową trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Oczywiście najważniejszym elementem wyposażenia będzie wędzisko. Najlepszym pomysłem będzie kupno trzymetrowej wędki o średnim poziomie ugięcia. Poszukując odpowiedniego modelu, warto spojrzeć na wędki prologic pure stalker. Dzięki przemyślanej i nowoczesnej konstrukcji karpiówka ta może być wykorzystywana zarówno do łowienia spławikowego jak i gruntowego. Zaletą tego modelu jest również stosunkowo niska cena, przy wysokiej jakości wykonania.

W związku z tym, że karp jest rybą waleczną, którą trudno wyciągnąć, warto zwrócić uwagę nie tylko na wybór odpowiedniej wędki, lecz również kołowrotka. Dla mniej doświadczonych wędkarzy najlepszym wyborem będzie kołowrotek z wolnym biegiem szpuli, który zapobiega sytuacji, w której ryba wyrywa wędzisko z rąk wędkarza. Jeśli chodzi o żyłkę, to jej średnica powinna wynosić przynajmniej 0,20 mm. Wydaje się, że optymalnym wyborem będzie żyłka o średnicy 0,25 milimetra, która nie powinna się zerwać nawet podczas wyciągania dużego okazu. Wybierając spławikową metodę połowu karpia, należy oczywiście zaopatrzyć się w spławik. W tym wypadku można zdecydować się na model o gramaturze trzech gramów. Aby ryba mogła się złapać potrzebny jest jeszcze haczyk. Najlepiej, gdyby wykonany był z grubego drutu. Z przynętę może posłużyć kukurydza. Kilka ziarenek nabitych na haczyk będzie wystarczającą zachętą dla karpi, by połknęły haczyk.

Aby wędkowanie było przyjemne, warto również pomyśleć o akcesoriach dodatkowych. Przydatnym wyposażeniem każdego wędkarza jest pojemna torba, w której można trzymać cały, niezbędny ekwipunek. Nie należy również zapominać o zabraniu ze sobą krzesełka. Najlepiej zdecydować się na składany i regulowany model, taki jak fotel karpiowy elektrostatyk, który charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i rozsądną ceną. Na połów warto wziąć ze sobą także termos z gorącą herbatą, aby rozgrzać się w czasie zimnej i deszczowej pogody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 4 =