- Wypoczynek i hobby

Jazda rowerem – czy jest możliwa w trudnych warunkach?

Jazda na rowerze kojarzy się przede wszystkim z sezonem letnim, ciepłem i słońcem. Deszcz, śnieg czy niska temperatura mogą skutecznie zniechęcić do uprawiania tego sportu, zarówno ze względu na komfort użytkownika, jak i na ryzyko uszkodzeń czy zniszczenia sprzętu. Warto jednak się zastanowić, czy to na pewno aż tak duża przeszkoda, żeby zupełnie zrezygnować z jazdy rowerem. Odpowiednio dobrany i zabezpieczony pozwoli cieszyć się jazdą przez cały rok, niezależnie od warunków.

Rower – nie tylko latem

Bardzo dużo zależy od samego roweru. Nie każdy jednoślad nadaje się do użytkowania przy złej pogodzie i w trudnym terenie. Tzw. rowery popularne raczej nie będą najlepszym wyborem. Błoto, mokry piasek, warstwa śniegu, a nawet zalany asfalt praktycznie uniemożliwiają kontrolowaną jazdę pojazdem pozbawionym odpowiedniego wyposażenia.

Optymalnym wyborem do jazdy w trudnych warunkach jest rower trekkingowy. Ten typ charakteryzuje się szerszymi oponami z głębokim bieżnikiem, długimi błotnikami, solidnymi hamulcami i osłoną łańcucha. To wszystko pozwala na bezpieczną i wygodną jazdę niezależnie od stanu nawierzchni. Rowery trekkingowe są także z reguły dosyć ciężkie, co zapewnia dodatkową stabilność i przyczepność jednośladu, a dostosowany do długich przejazdów w terenie profil ramy i pozycja siodełka i kierownicy umożliwiają zachowanie wygodnej postawy przez wiele godzin. Sam rower to oczywiście nie wszystko. Trzeba pamiętać o odpowiednim smarze do łańcucha, zabezpieczeniu metalowych elementów przed korozją i dokładnym czyszczeniu roweru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 16 =