- Przemysł i technika

Jak zmniejszać zużycie energii w przedsiębiorstwie?

Dbanie o środowisko naturalne jest w dzisiejszych czasach ważne i popularne. Nie tylko dlatego, że stoją za tym po prostu bardzo mocne argumenty merytoryczne, ale również z powodu takiej a nie innej polityki Unii Europejskiej. Ta narzuca ekologiczność w dość dużym stopniu, zwłaszcza jeśli chodzi o przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, więc jakie działania może podjąć firma, by ograniczyć zużycie energii i jakie wiążą się z tym konsekwencje.

Ograniczenie emisji szkodliwych substancji

Głównym efektem zmniejszenia zużywania energii jest mniejsza liczba wyemitowanych do atmosfery szkodliwych substancji różnego rodzaju. Mówimy tutaj o tlenkach azotu oraz dwutlenku węgla. To one są bowiem głównym zagrożeniem dla środowiska, doprowadzają bezpośrednio do ocieplania się klimatu oraz, zwłaszcza w miastach, powodują smog. Zmniejszenie zużycia energii może być osiągnięte poprzez wymianę starych maszyn na nowoczesne rozwiązania. Jeśli firma nie posiada na to środków, może zwrócić się o dofinansowanie w ramach pieniędzy z UE.

Dbałość o ograniczenie zużycia energii oraz emisji szkodliwych związków do atmosfery to nie tylko prestiż, ale również wymierne korzyści. Firma może otrzymać certyfikat ISO 50001, który jest sygnałem dla wszystkich kontrahentów, że dane przedsiębiorstwo liczy nie tylko na zysk, ale ma również wyższe cele. Dzięki temu można liczyć na nowe kontakty biznesowe w Polsce i w całej Europie, a także na przychylniejszy wzrok klientów.

O uzyskanie certyfikatów wystąpić należy do odpowiedniego urzędu, po uprzednim spełnieniu określonych wymagań. Jeżeli firma konsekwentnie wprowadza nowe rozwiązanie i rozwija się jeśli chodzi o ochronę środowiska i efektywność energetyczną, może otrzymać także certyfikat ISO 14001. Jest to jeszcze większy prestiż i kolejny bardzo ważny atut w negocjacjach biznesowych. Informacje o nim można znaleźć np. tutaj http://www.pcc-cert.pl/certyfikacja-iso-systemy-zarzadzania/iso-14001/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 9 =