- Styl życia

Jak pomóc dziecku w nauce pisania i czytania?

Podstawowe umiejętności, takie jak czytanie i pisanie, są kluczowe dla sukcesu dziecka w szkole. Zaniedbania na pierwszym etapie nauki skutkują rosnącymi zaległościami oraz powodują kompleksy u ucznia. Jak rodzic może pomóc w tym, aby dziecko skutecznie opanowało czytanie i pisanie?

Rodzic pierwszym nauczycielem

Istnieją liczne metody nauki czytania i pisania. Za najskuteczniejsze uważa się metody analityczno-syntetyczne, które polegają zarówno na wskazywaniu liter wewnątrz wyrazów, jak i na budowaniu wyrazów z liter. Warto znaleźć odpowiednie wydawnictwo książek dla dzieci, które oferuje profesjonalnie przygotowane książeczki do nauki czytania i pisania.Takie książeczki opierają się na koncepcji nauki przez zabawę, więc budują pozytywne skojarzenia z nauką tych umiejętności.

Podczas nauki korzystajmy z kolorowych materiałów, na przykład z fiszek przedstawiających obrazy powiązane ze słowami. Pamiętajmy o tym, że dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnym wieku szkolnym nie stosują myślenia abstrakcyjnego. Podawane przykłady powinny być konkretne i dotyczyć namacalnych obiektów.

Wyjątkowo istotne jest towarzyszenie dziecku w procesie uczenia się. Obecność i zaangażowanie rodzica ma ogromne znaczenie dla szybkich postępów małego człowieka. Rodzic swoją postawą powinien zachęcać dziecko do mierzenia się ze szkolnymi wyzwaniami. Należy wspierać dziecko, motywować je i okazywać wiarę w jego możliwości. Ponieważ dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych, zadbajmy także o nasz własny kontakt ze słowem pisanym. Nie do przecenienia jest rola czytania dziecku na głos. Uczymy je w ten sposób koncentracji uwagi i rozwijamy jego wyobraźnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć + 8 =