Korzystanie z saun stało się ostatnio tak popularne, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż we własnych domach lub ogrodach. Regularne seanse w saunach działają oczyszczająco i rozluźniająco. Wpływają również na poprawę ukrwienia oraz pomagają pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Niestety, wiele osób posiadających domowe lub ogrodowe sauny, nie potrafi z nich korzystać. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi zasadami, aby uniknąć niepotrzebnych błędów.
Producenci saun radzą, że powinniśmy zacząć od jej nagrzania. W przypadku pieca elektrycznego wystarczy jego uruchomienie i ustalenie docelowej temperatury. W przypadku saun z piecami opalanymi drewnem zacząć trzeba od przygotowania paleniska. Niezbędne będzie jego wyczyszczenie i wyłożenie suchym drewnem. Sauny opalane drewnem mają tę zaletę, że rozgrzewają się szybciej od elektrycznych, dlatego nie trzeba długo czekać na uzyskanie odpowiedniej temperatury.
Zanim sauna się rozgrzeje warto napić się wody, aby organizm mógł ją łatwiej wypocić. Nie należy natomiast zbyt mocno się objadać. Wchodzenie na pusty żołądek również nie jest wskazane. Jeżeli posiadamy prywatną saunę, powinniśmy do niej wchodzić nago, w przypadku korzystania z publicznych konieczne może być zasłonięcie miejsc intymnych ręcznikiem. W przypadku korzystania z sauny suchej zabieg powinien trwać nie dłużej niż 15 minut. Najlepiej przyjąć wygodną pozycję siedzącą lub leżącą.
Po wyjściu z sauny należy pamiętać o schłodzeniu organizmu. Można to zrobić zanurzając ciało w chłodnej wodzie, której temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza lub biorąc prysznic i polewając się naprzemiennie gorącą i zimną wodą. Powinno się również uzupełnić utracone płyny. Zabieg można powtarzać trzykrotnie. Po takiej kuracji wskazany jest relaks i odpoczynek, który umożliwi organizmowi regenerację i stopniowy powrót do równowagi.