- Wypoczynek i hobby

Haft i jego krótka geneza

Haft to sztuka zdobienia tkanin lub innych materiałów za pomocą igły i nici. Do haftu można również wykorzystać inne materiały, takie jak metalowe paski, perły, koraliki, pióra i cekiny. Haft jest jedną z form sztuki i rzemiosła tekstylnego, ale rzadko wiąże się z produkcją odzieży. Haft to raczej kwestia zastosowania przez artystę techniki wyszywania do dekorowania powierzchni w sposób, który jest zarówno piękny, jak i funkcjonalny.

Haftowane tekstylia można znaleźć w niemal wszystkich społecznościach ludzkich na przestrzeni dziejów. Haftowane ubrania były noszone jako symbole statusu w różnych kulturach na całym świecie, co najmniej do średniowiecza w Europie, ze względów religijnych; duchowni chrześcijańscy nosili je, aby pokazać pokorę przed Bogiem i bogactwo w swojej społeczności.

Historia haftowania

Haft może być wykonywany ręcznie lub maszynowo; ściegi mogą być tworzone z pomocą igły lub przy użyciu narzędzia do robienia ściegów, zwanego hafciarką lub maszyną do haftowania. Haft maszynowy został opracowany w XIX wieku, ale stracił na popularności wraz z wprowadzeniem tańszych automatycznych maszyn do szycia. W dzisiejszych czasach przedmioty haftowane ręcznie są często sprzedawane jako „chusteczki do nosa” lub „motylki”. Osoby zainteresowane haftowaniem, mogą otrzymać wszelkie potrzebne do tego akcesoria i wyroby, korzystając m.in. z podanego adresu internetowego https://igielka-mb.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 7 =