- Wypoczynek i hobby

Kolumny głośnikowe na miarę słuchacza

Jak wybrać zestaw kolumn do swojego salonu? Sprawa jest bardziej skomplikowana niż może się to wydawać przeciętnemu amatorowi domowego odsłuchu muzyki. Kluczowe sprawy to przede wszystkim ilość kolumn i rozmiar membran nagłośnieniowych, a także ich konstrukcja i przeznaczenie do emisji konkretnych tonów. Poniżej przyglądamy się temu problemowi z bliska oraz podpowiadamy – jakie rodzaje kolumn warto wybierać do domowego systemu audio.

Wysokość kolumn – sprawa ważna, czy nie? 

Wbrew pozorom wysokość kolumn ma wpływ na przyjemność odsłuchu. Kolumny powinny być ustawione względem wzrostu danej osoby lub wysokości, na której znajduje się Twoja głowa w trakcie oglądania telewizji. Typowe kolumny podłogowe mają zazwyczaj więcej niż 80 cm wysokości. Zestawy o takim rozmiarze takie powinny być dopasowane do potrzeb przeciętnego odbiorcy. 

Ilość głośników oraz ich przeznaczenie to kolejna ważna sprawa. Istotne jest, czy kolumny przeznaczone są do tonów wysokich, średnich lub niskich, bądź też do wszystkich jednocześnie. Polecamy oczywiście wybierać zestawy złożone przynajmniej z trzech elementów, jeden do tonów niskich, a pozostałe dwa do tonów średnich i wysokich. 

Średnica membrany w kolumnach również jest ważna. Niskie tony wymagają dostępu do szerokiego ujścia. Wysokie i średnie – poradzą sobie świetnie na niedużych membranach. By uniknąć niepożądanego brzęczenia, zagłuszeń lub nakładania się tonów, warto wybierać głośnik wyposażony w dobrej jakości membrany, ułożone w regularnych odstępach. Do domowego odsłuchu świetnie nadają się zestawy Audio Physic, gwarantujące czystą emisję dźwięków w różnych układach. Jest to wybór zarówno amatorskich audiofilów jak i osób pracujących profesjonalnie ze sprzętem muzycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 8 =