Kuchnia lubelska charakteryzuje się przede wszystkim prostymi połączeniami, powszechnie dostępnymi składnikami oraz sytym jedzeniem. Kulinarne tradycje tego regionu wywodzą się głównie z potraw chłopskich. Niektóre dania, które obecne są w kuchni lubelskiej, zostały pożyczone również z tradycji żydowskiej oraz szlacheckiej. Produkty regionalne Lubelszczyzny zapewniają nam więc świetne smaki, a także gwarantują sytość przez kilka najbliższych godzin.
Kuchnia polska nie posiada zbyt dużej ilości dań, które można by było zakwalifikować do kuchni ulicznej. Właściwie można podać tutaj za przykłady jedynie cebularze i krakowskie obwarzanki. Lubelski region słynie właśnie z cebularzy. Są to placki, pieczone z cebulą nazywaną królową wschodnich stołów. Przekąska ta popularna została dzięki lokalnym Żydom, lecz dużej liczbie podróżników kojarzyć się może krymskimi czeburekami albo z bałkańskimi burekasami.
Istnieje również fajerczak. Może on służyć za szybką przekąskę, ponieważ jest to placek z zsiadłego mleka oraz mąki, pieczony właśnie na fajerkach od pieca, od których pochodzi nazwa potrawy. Najczęściej jest on pusty w środku, ale w innej, bardziej rozbudowanej wersji występuje również z cebulowym nadzieniem.
Lubelska kuchnia w swojej ofercie posiada także słodkości. Z produktów regionalnych Lubelszczyzny można stworzyć pyszne desery. Możemy skusić się na przykład na pierogi z owocami. Dzięki nim zjemy danie główne oraz deser w jednym. W sezonie można zamówić je z wiśniami, śliwkami oraz przede wszystkim z truskawkami.
Jako deserowy specjał regionu wymienia się również placki z jabłkami. Na straganach i w restauracjach kupić je możemy w wielu różnych wariantach. Najbardziej popularnym oraz oryginalnym jest szarlotka razowa.