- Styl życia

Z jakich materiałów szyte są ciepłe ubrania?

Zima to bardzo chłodna pora roku, dlatego konieczne jest wówczas noszenie odpowiednich ubrań. Powinny one przede wszystkim zapewniać nam optymalny komfort termiczny i skutecznie chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak śnieg, mróz czy przeszywający ciało wiatr. Największe znaczenie w tym kontekście ma materiał, z którego dany element garderoby został wykonany. Zdecydowanie najlepsze właściwości użytkowe posiadają ubrania z wełny, polaru, tweedu, kaszmiru czy weluru – tkaniny te zostaną pokrótce opisane poniżej. 

Tkanina musi być odpowiednio gruba, a jednocześnie oddychająca 

Podstawowym materiałem, z którego wytwarza się ubrania przeznaczone na najchłodniejszą porę roku jest wełna, pozyskiwana z sierści zarówno owiec, jak i kóz, lam czy wielbłądów. Gwarantuje ona najlepszą możliwą izolację cieplną, a poza tym pomaga w utrzymaniu temperatury ciała na właściwym poziomie. Jednocześnie jest wystarczająco przewiewna i efektywnie pochłania wilgoć, więc mamy pewność, że nasze ciało pozostanie suche – i to nawet w sytuacji, gdy porządnie się spocimy (np. wskutek biegu na przystanek autobusowy). Z wełny szyje się głównie płaszcze, marynarki, swetry, bluzy, szale i czapki, a nieco rzadziej sukienki.

Drugim materiałem idealnie nadającym się do produkcji ubrań zimowych jest polar. Wyróżnia się on doskonałą wręcz izolacją termiczną i niepochłanianiem wody (tzw. hydrofobowość), a dodatkowo jest ponadprzeciętnie wytrzymały i bardzo miękki. Na uwagę zasługuje również szlachetny kaszmir, który jest wyjątkowo puszysty, delikatny i przyjemny w dotyku, antyalergiczny, przewiewny oraz dosyć odporny na zabrudzenia. Wykonuje się z niego zwłaszcza eleganckie swetry i szaliki oraz szykowne sukienki. Ubrania przeznaczone na okres zimowy szyte są także bardzo często z weluru (w szczególności ekskluzywne płaszcze wyjściowe), grubego tweedu (marynarki, spódnice, żakiety itp.) i flauszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście + cztery =