- Przemysł i technika

Wybór prostownika – na co zwrócić uwagę?

Prostowniki używane są do ładowania akumulatorów. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów. Podstawowe rozróżnienie dzieli je na trzy kategorie, które wynikają z ich budowy.

Prostowniki standardowe to najtańsza opcja – ich konstrukcja bazuje na transformatorze pozbawionym dodatkowych elektronicznych rozwiązań. Prostowniki mikroprocesorowe są bardziej zaawansowane. Ładowaniem zarządza procesor, co zwiększa bezpieczeństwo urządzenia, jak i akumulatora. Dodatkowo wyposażone są w zabezpieczenia chroniące przed zwarciem lub nieprawidłowym podpięciem do akumulatora. Przeznaczone są do ładowania zarówno akumulatorów żelowych, jak i kwasowo-ołowiowych. Pozostają jeszcze tradycyjne prostowniki, które dedykowane są dużym bateriom znajdującym się np. w wózkach widłowych. Ich wybór zawsze powinien być podyktowany typem i pojemnością akumulatora

Pozostałe parametry techniczne

Poza konkretnym rodzajem dedykowanym właściwym pojazdom znaczenie mają parametry takie jak: prąd ładowania szczytowy i skuteczny oraz napięcie wyjściowe i zasilające. Pierwszy rodzaj napięcia określany jest w woltach i musi odpowiadać napięciu baterii. Z kolei to zasilające wynosi powszechnie 230V. Aby stosować prostowniki o innych parametrach, należy użyć dodatkowego transformatora. Niektóre modele posiadają funkcję rozruchu, która sprawdza się podczas awaryjnego odpalania pojazdu. Gdzie szukać dobrej jakości prostowników? Strona internetowa https://www.shop.bendiks.pl/ oferuje ich szeroki wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 2 =