Trendy w urządzaniu pokojów dziecięcych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zaaranżowanie pokoju dziecka stanowi nie lada wyzwanie. Przestrzeń powinna być zgodna z zainteresowaniami młodej osoby i pozytywnie wpływać na możliwość skupienia się podczas nauki. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę kwestie estetyczne, by wnętrze prezentowało się modnie. Jak się do tego zabrać? 

Konsultowanie projektu z dzieckiem

Pokój dla dziecka ma wspierać jego rozwój, ale też umożliwiać zabawę i swobodne samopoczucie. Z tego względu całej aranżacji nie powinno się wykonywać odgórnie. Nawet najlepszy projekt może się spotkać ze sprzeciwem ze strony młodej osoby, która po prostu nie będzie czuła się dobrze w takim wnętrzu. Dlatego cały proces należy konsultować z maluchem, uwzględniając jego potrzeby i wyobrażenia. Oczywiście część marzeń może być po prostu nierealna, więc nie można się również godzić na wszystko, lecz finalny kształt aranżacji powinien stanowić pewien kompromis między wyobrażeniem dziecka, a troską rodziców. Pozwalając najmłodszemu na udział w podejmowaniu decyzji, wspiera się też kształtowanie w nim poczucia indywidualności oraz jego kreatywność. 

Kolorystyka

Z pewnością nieaktualne są już przekonania, iż pokój chłopięcy powinien być niebieski, a dziewczęcy najlepiej różowy. Oczywiście można się na to zdecydować, jeśli takie są preferencje malca, lecz obecnie cenione są uniwersalne odcienie. W takim pomieszczeniu nie może zabraknąć kolorów, ale nie powinno się też z nimi przesadzać, gdyż będą odwracały uwagę małego domownika, utrudniając mu skupienie się na wykonywanych czynnościach. Obecnie modnymi, dominującymi akcentami kolorystycznymi są odcienie szarości oraz żółtego. Odważniejsze barwy lepiej wprowadzać w dodatkach, takich jak pościel czy poduszki, bądź mniej typowych elementach wyposażenia. Warto pomyśleć choćby o pufie piłce w barwnym wariancie. Tego typu trendy wiążą się z wziąć dominującym stylem skandynawskim, który niezmiennie, doskonale sprawuje się w kontekście pomieszczeń dla młodych domowników. Zakłada on prostotę i minimalistyczne podejście, połączone z przytulnym charakterem.

Wyznaczenie kąciku do zabawy lub relaksu

Podobnie jak w pokoju dziennym, także w pomieszczeniu dziecięcym warto zastosować zasadę podzielenia przestrzeni na konkretne strefy. Na pewno musi się znaleźć miejsce na łóżko, a także wygodne biurko do nauki, lecz nie można również zapominać o innych potrzebach maluchów. Z pewnością przyda się zatem strefa przeznaczona na zabawę lub rozwijanie pasji. Dzieciom zafascynowanym malowaniem można na przykład przygotować tam kącik malarski. W kontekście nastolatków najlepiej postawić na przestrzeń do relaksu i pomyśleć w tym rejonie pokoju o komfortowym worku Sako oraz lampie stojącej. Tym samym dana osoba zyska miejsce by w spokoju odprężyć się słuchając muzyki lub czytając książkę.

Motyw przewodni

Obecnie częstą praktyką jest urządzanie pokoju według pewnego motywu przewodniego, zaczerpniętego na podstawie choćby ulubionej bajki malucha. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku małych dzieci. U tych nieco starszych upodobania szybko się zmieniają, więc prawdopodobnie wiązałoby się to z koniecznością częstego odświeżania wnętrza. Decydując się na taki wariant, warto poszukać fototapet z takimi motywami lub specjalnych gadżetów, które mogą nadać pomieszczeniu wyjątkowego i indywidualnego charakteru. W kontekście starszych maluchów ciekawym wyborem może być z kolei tapeta z motywami roślinnymi, która wprowadzi do pokoju spokojną atmosferę i będzie sprzyjała temu, by dziecko czuło się w takim pomieszczeniu spokojnie i pewnie.

Skupienie na detalach

We współczesnych trendach dominuje podejście zakładające stworzenie stonowanej i uniwersalnej bazy pokoju. Obejmuje to dobranie neutralnych barw oraz prostych, nowoczesnych mebli, które będą odpowiednie dla dzieci w różnych wieku. O wiele łatwiej odmienić oblicze pokoju poprzez wymianę jedynie dodatków, a osobom na tym etapie życia często zmieniają się upodobania. W ten sposób można uniknąć konieczności aranżowania całego pokoju zupełnie od nowa, gdy tylko dziecko nieco podrośnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakiego typu pojazdy można poddać złomowaniu?
Złomowaniu można poddać praktycznie każdy samochód, od powypadkowego, wyeksploatowanego lub spalonego do samochodów w dobrym stanie technicznym. Często złomowanie samochodu […]
Jak nakładać żywicę epoksydową?
Jak nakładać żywicę epoksydową?
Żywica epoksydowa to produkt polimerowy. Składa się z dwóch składników, którymi są płynna żywica i utwardzacz. Po zmieszaniu ich w […]
Niezbędny sprzęt dla gastronomii
Niezbędny sprzęt dla gastronomii
Gastronomia jest dziedziną, w której niezmierne ważne jest podejście do obchodzenia się z produktami oraz ich optymalne przechowywanie. To przecież […]