- Dom i ogród

Szambo betonowe, ekologiczne czy plastikowe – jak dokonać właściwego wyboru

Domy prywatne znajdujące się na wsiach często nie są podłączone do standardowej kanalizacji. Ich właściciele muszą zatem zdecydować się na alternatywną metodę odprowadzania ścieków (fekaliów). Najbardziej chyba rozsądnym rozwiązaniem jest w tym przypadku zamontowanie obok budynku bezodpływowego zbiornika, który potocznie określany jest mianem szamba. Na rynku znajdziemy zarówno tradycyjne konstrukcje betonowe, jak i wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a nawet ekologiczne.

Możliwości finansowe to tylko jeden z czynników

Szambo betonowe charakteryzuje się optymalną wytrzymałością i szczelnością, a jego ponadprzeciętny ciężar powoduje, że w zasadzie nie istnieje ryzyko wypchania go na powierzchnię przez wody gruntowe. Ze względu na powyższe właściwości taki zbiornik może zostać z powodzeniem osadzony bezpośrednio pod podjazdem garażowym. Stanowi on znakomity wybór zwłaszcza dla osób oszczędnych (kosztuje poniżej 3000 zł), dbających o środowisko naturalne oraz dysponujących niezbyt dużą ilością wolnego miejsca na działce. Jeżeli interesują nas wysokiej jakości szamba betonowe Świętokrzyskie to województwo, na terenie którego funkcjonuje firma zajmująca się ich wytwarzaniem.

Z kolei w sytuacji, gdy priorytetem jest łatwość montażu, warto postawić przede wszystkim na zbiornik z polietylenu. Jego lekkość powoduje, że nie wymaga osadzania w wykopie za pomocą ciężkiego podnośnika. Niestety z drugiej strony nie sprawdzi się na posesjach o wysoko zalegających wodach gruntowych. Barierą może się też okazać cena konstrukcji, wynosząca ponad 4000 zł. Na koniec pozostało jeszcze szambo ekologiczne, pełniące rolę swoistej oczyszczalni ścieków. Przeznaczone jest ono głównie dla zapalonych ekologów i osób nielubiących zbyt często opróżniać komory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 4 =