W domach wolnostojących wybudowanych w miejscach, w których nie ma kanalizacji, niezwykle ważne jest skuteczne i ekonomiczne odprowadzanie ścieków. Do najbardziej praktycznych rozwiązań zaliczyć należy przydomowe oczyszczanie ścieków. Ścieki trafiające do oczyszczalni są rozkładane przez bakterie tlenowe i beztlenowe. W rezultacie udaje się odzyskać wodę, którą można z powodzeniem wykorzystać do podlewania ogrodu.
Odzyskiwanie zużytej wody jest możliwe także w szambach dwukomorowych. Ścieki trafiające do zbiornika zostają rozdzielone na część stałą i płynną. Cześć płynna po oczyszczeniu zostaje drenami przekazana do rowów melioracyjnych lub gruntu. Odprowadzanie wody pozwala zmniejszyć częstotliwość wywozu nieczystości z szamba, a to przekłada się na obniżenie kosztów korzystania ze zbiornika.
Niezwykle praktycznym urządzeniem montowanym obecnie w wielu domach wolnostojących jest zbiornik na deszczówkę. Ich różne rodzaje są dostępne na https://centrum-sciekow.pl/kategoria/zbiorniki-na-deszczowke/. Naziemny lub podziemny, podłączony do wylotów rynien, umożliwia gromadzenie wody deszczowej, którą można wykorzystać do nawadniania ogrodów. Jakość pozyskiwanej deszczówki uzależniona jest od rodzaju dachu oraz zastosowanych filtrów. Najmniej pyłu i brudu gromadzi się na stromych dachach pokrytych tradycyjną dachówką ceramiczną.
Według danych statystycznych średnia roczna ilość opadów w Polsce wynosi 600 mm/m2. Zbiorniki na deszczówkę pozwalają zebrać około 60 procent opadów, co daje około 73 m3 wody. Korzystając z wody deszczowej, można więc w ciągu roku oszczędzić około 400 zł. Biorąc pod uwagę, że koszt zakupu przeciętnego zbiornika wykonanego z tworzyw sztucznych wynosi około 1000 zł, cała inwestycja zwróci się już po trzech latach.