- Przemysł i technika

Nie tylko przemysł, czyli gdzie buduje się budynki ze stali?

Stal to materiał odznaczający się wyjątkowymi właściwościami – jest niezwykle wytrzymała i odporna na rozciąganie czy ściskanie, a na dodatek posiada znakomitą nośność mechaniczną i łatwo podlega obróbce termicznej. Z tego względu jest powszechnie stosowana do budowy obiektów, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, np. w przemyśle, budownictwie, rolnictwie czy lotnictwie. Jeżeli mowa o konstrukcjach stalowych firmy budują je w różnym celu. Najczęstsze sposoby ich wykorzystania zostaną przedstawione w niniejszym artykule.

Obiekty o różnorodnym przeznaczeniu

Ze stali wykonuje się najczęściej hale magazynowe i produkcyjne. W tych pierwszych są przechowywane różne przedmioty i wyroby (np. przeznaczone do dalszej wysyłki), natomiast w drugich odbywa się wytwarzanie określonych towarów (ich rodzaj jest oczywiście zależny od branży, w jakiej działa dana firma). Duża popularność tego typu konstrukcji wynika z wyjątkowo krótkiego terminu ich budowy, możliwości ekspresowej rozbudowy i niskich kosztów inwestycji. Na rynku dominują dwa główne typy tych obiektów – z płyt warstwowych i profili zamkniętych. Warto podkreślić, że często są one wyposażone w specjalne systemy wentylacji.

Inne rodzaje powszechnie stawianych budynków ze stali to:
– konstrukcje stosowane w rolnictwie – wszelkie wiaty rolnicze i zadaszenia dla pojazdów i maszyn, obory i stodoły dla trzody chlewnej oraz bydła, stajnie dla koni, kurniki dla drobiu, kryte ujeżdżalnie, magazyny służące do przechowywania płodów rolnych, a także szklarnie oraz cieplarnie (uprawa warzyw, owoców i innych roślin)
– budynki komercyjne oraz niekomercyjne – m.in. obiekty użyteczności publicznej, wiaty dla rowerów
– hangary lotniskowe – o wyjątkowo dużej powierzchni
– hale i inne obiekty sportowe
– domy oraz domki jednorodzinne – wykonane w technologii tzw. szkieletu stalowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 3 =