- Dom i ogród

Miotłę z jakim włosiem wybrać?

Miotła to jedno z podstawowych narzędzi służących do usuwania kurzu i innych nieczystości z podłogi. Jej popularność nie maleje, mimo że na rynku już dawno temu pojawiły się znacznie bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak choćby odkurzacz czy automatyczna zamiatarka. Standardowy model składa się z dwóch istotnych elementów – drewnianego lub plastikowego trzonka oraz gęstego włosia. Kluczową rolę odgrywa oczywiście włosie, które powinno być dostosowane do konkretnej powierzchni i wystarczająco wytrzymałe. 

Rodzaj podłoża ma ogromne znaczenie

Wybierając miotłę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej włosie. Jeśli zamierzamy używać konstrukcji głównie do zamiatania parkietów drewnianych i paneli w domu jednorodzinnym bądź mieszkaniu, wówczas koniecznie postawmy na model z włosiem naturalnym, najlepiej świńskim. Jest ono bowiem wyjątkowo delikatne, co do minimum ogranicza ryzyko zarysowania drewna. W tym przypadku dozwolone są również miotły z włosiem syntetycznym, ale stosunkowo krótkim i o średnim poziomie twardości.

Z kolei do eliminowania zanieczyszczeń z posadzki betonowej na tarasie, balkonie i w garażu nadają się przede wszystkim wersje z włosiem wykonanym z włókna kokosowego. Wynika to z faktu, że materiał ten nie nasiąka wilgocią i jest ponadprzeciętnie trwały. Warto jeszcze wspomnieć, że  procesie zamiatania ścieżek, chodników i podjazdów zlokalizowanych na posesji sprawdzi się znakomicie miotła ulicowa wyposażona w długie i sztywne włosie z tworzywa PCV (o szerokim obszarze roboczym), ewentualnie tradycyjna konstrukcja brzozowa łącząca w sobie precyzję szczotki z funkcjonalnością grabi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście + 2 =