Galwanotechnika to dziedzina technologii i produkcji, która odpowiada za teoretyczne i praktyczne aspekty pokrywania powierzchni metalami dzięki elektrolizie. Jest wykorzystywana w wielu branżach technicznych, w przemyśle, a nawet w jubilerstwie. Jednak aby kąpiel galwaniczna była naprawdę skuteczna, musi spełniać wygórowane wymagania.
Najważniejszym parametrem w przypadku kąpieli galwanicznej jest jej czystość. W roztworze stosowanym w galwanotechnice powinny znajdować się wyłącznie jony pożądane, które mają brać udział w reakcji. Obecność jakiejkolwiek dodatkowej substancji może powodować, że cały proces galwanizacji nie będzie idealny, a uzyskana powierzchnia będzie pozostawiać wiele do życzenia.
W związku z wyżej wymienionymi problemami i wymaganiami niezbędna jest kontrola jakości kąpieli galwanicznej. Jednym ze sposobów na jej wykonanie jest analiza metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej (pl. ASA, ang. AAS – Atomic Absorption Spectrometry).
Jest to metoda płomieniowa, która odznacza się bardzo krótkim czasem potrzebnym na analizę oraz wysoką selektywnością i czułością. Pozwala na wykrywanie nawet bardzo niewielkich domieszek w kąpieli galwanicznej, niezależnie od tego, ile składników się w niej znajduje i ile zanieczyszczeń należy przeanalizować.
Jeśli chcesz poznać dokładniej tę płomieniową metodę badań albo poddać badaniu własne próbki, zapraszamy cię na stronę https://www.tegal.pl/absorbcja-atomowa-galwanotechnice/. Znajdziesz tam więcej informacji na ten temat, a także możliwość rezerwacji badania.