- Przemysł i technika

Co powinien umieć podłączyć elektryk?

Usługi elektryczne wykonywane są bardzo często. Naprawa awarii, braku zasilania czy wymiana instalacji to podstawowe zadania elektryka. Jak poznać, że fachowiec zna się na swojej pracy? Bez jakich umiejętności nie można nazwać go elektrykiem?

Zagadnienia dla elektryka

Dobrej klasy elektryk potrafi znaleźć przyczynę każdej usterki oraz ją naprawić. Bardzo często nie wystarczy jedynie zmierzyć napięcia w gniazdku, żeby móc usunąć awarię. Najtrudniej jest wtedy, kiedy instalacja jest źle połączona, wtedy napięcie na stycznikach płynie w złym kierunku i trudno jest odszukać błąd. Jednak doświadczony elektryk musi umieć odpowiednio podłączyć przewody, sprawdzić bezpieczniki i wyłączniki różnicowo-prądowe oraz prawidłowo zająć się połączeniem elektrycznym w listwie zaciskowej, tak zwanej „kostce”. Musi również posługiwać się próbnikiem, którym szybko można sprawdzić obecność lub brak napięcia w przewodzie.

Coraz więcej osób używa urządzeń, które sterują załączaniem i wyłączaniem oświetlenia czy innych odbiorników elektrycznych w budynku. Elektryk powinien zatem być zapoznany z zegarem sterującym astronomicznym i potrafić go podłączyć. Konfiguracja tego sprzętu również należy do zakresu zagadnień, które każdy elektryk musi znać. Czasami wymagane jest, żeby najpierw wymienić bezpieczniki albo zmienić nieco podłączenie odbiorników, ponieważ z prawa Kirchhoffa wiadomo, że im więcej odbiorników w jednym obwodzie, tym większe obciążenie prądowe. Dlatego chcąc uniknąć awarii nie należy o tym zapominać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście − dziesięć =