- Dom i ogród

Czym wyróżnia się mieszkanie w stylu francuskim?

Jednym z najbardziej oryginalnych stylów w urządzaniu wnętrz jest styl francuski. Charakteryzuje się on elegancją i przepychem, a także stonowaną kolorystyką, meblami retro oraz klasycznymi elementami dekoracyjnymi. Dodajmy, że jest to znakomita alternatywa dla nowoczesnego i niezwykle minimalistycznego stylu skandynawskiego, uznawanego przez wiele osób za zbyt zimny i mało przytulny. Będąc w sklepie lub przeglądając internet, warto rozejrzeć się zwłaszcza za wytwornym stołem glamour i meblami z epoki ludwikowskiej. 

Idealny wybór dla miłośników okiełznanego przepychu

Styl francuski jest bardzo dokładnie przemyślany, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać nieco przesadny. W urządzonych w ten sposób wnętrzach dominują przeważnie spokojne kolory, takie jak świetlista biel, odcienie beżu i brązu. Często są one jednak ożywiane szarościami, złotem, a nawet czernią, choć dotyczy do głównie dekoracyjnych akcentów. Duże znaczenie ma tutaj również wykończenie wnętrz – podłogi są wykonywane z drewna, ściany ozdabiane tapetami i boazeriami, natomiast sufity oraz stropy sztukaterią. Poza tym omawiany styl kocha wzorzyste dywany, płytki ceramiczne i marmury.

Jeśli chodzi o meble francuskie antyki drewniane są najlepszym wyborem, choć można też postawić na biurka, komody, fotele, kanapy i szezlongi produkowane współcześnie, ale wzorowane na tych pochodzących z epoki ludwikowskiej. Na porządku dziennym są gięte oraz toczone elementy z metalu (nogi, gałki itp.), a także ornamenty pojawiające się na frontach szuflad czy drzwiczkach (głównie wzory florystyczne). Inne wyróżniki stylu francuskiego to m.in.:

– kryształowe żyrandole

– duże lustra w pięknych, ozdobnych ramach

– wysokiej jakości tkaniny (na obiciach mebli i w postaci firan oraz zasłon)

– liczne elementy dekoracyjne – m.in. świeczniki, rzeźby, zegary ścienne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − dziewięć =