- Dom i ogród

Co używać zamiast węgla w ramach opału?

Węgiel jest surowcem zasłużonym dla polskiej gospodarki, ale coraz mniej opłacalny dla gospodarstw domowych. Ciągle jego cena jest trochę niższa niż alternatyw, ale aspekty prawne mogą to szybko zmienić. Jednocześnie posiada szereg wad jak m.in. trudność rozpalania, konieczność dokładania do komory spalania, emisja zanieczyszczeń (co szkodzi również w skali lokalnej), duża produkcja popiołu czy brudzenie w kotłowni. Z tego powodu warto zastanawiać się nad innymi rozwiązaniami.

Pellet

Zamiast węgla możemy zastosować pellet i okaże się to korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego czasu i komfortu. Być może również dla portfela. Pellet ma wysoką wartość opałową, a jednocześnie nie emituje szkodliwych substancji, nie brudzi kotłowni, produkuje znikomą ilość popiołu, a dym, który powstaje, nie pachnie brzydko. Wygoda stosowania wynika z automatycznego podajnika, który sam dokłada materiał do komory spalania. Oprócz tego niektóre kotły samoczynnie rozpalają ogień po naciśnięciu przycisku. Korzystając z odpowiednich przedstawicieli na rynku jak https://pellet-robin.pl/ można otrzymać pellet wysokiej jakości i w dobrej cenie, który będzie świetną alternatywą dla węgla.

Brykiet

Posiada podobne parametry do pelletu. Jest jednak trochę gorszym rozwiązaniem przez niższy komfort użytkowania. Brykiet występuje w postaci kostek, a pellet jest granulatem. W przypadku kominków na pewno będzie gorszym wyborem niż poprzednio omawiane.

Pompa ciepła

Do swojej pracy potrzebuje prądu. Efekt jest jednak znacznie lepszy niż przy bezpośrednim stosowaniu energii elektrycznej. W zasadzie działania przypomina lodówkę o odwróconym obiegu, a więc z użyciem do ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × trzy =