- Przemysł i technika

Co jest sprawdzane podczas przeglądu auta?

Statystyczny przegląd trwa w granicach 20-25 minut, ponieważ właśnie tyle wystarczy profesjonalnemu mechanikowi, by dokładnie sprawdził samochód i ocenił jego stan techniczny. Zatem co jest sprawdzane podczas przeglądu auta?

Podstawowe czynności, bez których nie pojeździsz przez kolejny rok

Po pierwsze, sprawdzane jest ogumienie oraz oświetlenie. Opony stanowią bardzo ważny element wyposażenia każdego samochodu, ponieważ zapewniają przyczepność kół do drogi, co jest szczególnie ważne w przypadku pogorszenia pogody lub na zakrętach. Z kolei światła sprawdzane są poprzez testowanie poprawności działania każdego po kolei. Ponadto, sprawdza się ich ustawienie, czego nie jesteśmy w stanie kontrolować na własną rękę.

Istotną częścią kontroli technicznej jest weryfikacja sprawności układu hamulcowego, co przeprowadza się na stanowisku rolkowym. Kolejno można przejść do sprawdzania amortyzatorów. Kiedy i tutaj nie stwierdzi się żadnych nieprawidłowości następuje rozpoznanie luzów w obszarze zawieszenia oraz układu kierowniczego. W tym celu służą tzw. szarpaki.

Kolejnym ważnym elementem jest silnik, gdzie sprawdza się emisję spalin. Za pomocą specjalistycznego narzędzia ocenia się ich skład i zawartość m.in. tlenku węgla i tlenku azotu. W filtrach cząsteczek stałych, które znajdują się w silnikach, najważniejszą funkcją jest właśnie oczyszczanie np. z niespalonego węgla gazów spalinowych. Mechanik z pewnością dokona ich przeglądu. W procesie przeglądu silników ważne są również katalizatory, które przede wszystkim oczyszczają spaliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − 6 =