- Budownictwo i nieruchomości

Wyrównywanie terenu – o czym należy pamiętać, zanim się popełni błąd?

Wielu ludzi uważa, że jest w stanie samodzielnie zająć się wyrównaniem terenu i że nie jest to w żaden sposób trudne. Niestety takie podejście do sprawy bardzo często kończy się powstaniem jeszcze większych nierówności, które będzie jeszcze trudniej usunąć. Dlatego, jeśli nie chcemy skorzystać z pomocy specjalistów, przed podjęciem działania warto upewnić się co do kilku rzeczy, a żeby nie zrobić sobie później przykrości. o wylewek asfaltowych na pewno przyda się dobry penetrometr, o czym szerzej piszemy poniżej.

Niezbędne pomiary i przydatny sprzęt

Nie powinniśmy zabierać się do pracy, póki nie wykonamy niezbędnych pomiarów. Musimy wiedzieć, o ile trzeba podnieść stan podłoża, żeby zrównać najwyższy punkt z najniższym tak, by otrzymać równomierny teren. Tylko dzięki temu będziemy w stanie wyliczyć, ile zaprawy, ziemi czy czegokolwiek innego (w zależności od wyrównywanego terenu), będziemy potrzebowali na wykonanie zadania. Pozwoli to i zaoszczędzić, i upewnić się, że w trakcie pracy nie okaże się, że zabrakło materiału.

Poza tym, w przypadku wylewek, warto wiedzieć, jaki jest czas wiązania zaprawy. W tym czasie bowiem musimy uwinąć się z wyrównaniem terenu, gdyż później nie będzie się dało tego zrobić. Do pomiaru czasu wiązania służy różne sprzęty, np. w przypadku zapraw cementowych jest to aparat Vicata, który za pomocą specjalnej igły ustala okres, kiedy następuje początek wiązania oraz punkt, w którym wiązanie się finalizuje. Dobry materiał musi oczywiście spełniać odgórnie ustalone normy w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 8 =