Nauka języka to wyzwanie. Zajmuje czas i absorbuje, ale jest koniecznością. Po pewnym czasie konsekwentnego udziału w kursie nauczania obcokrajowców języka polskiego można przystąpić do egzaminu językowego. Jest to jednak bardzo złożony egzamin.
Egzamin z języka polskiego sprawdza umiejętności mówienia, pisania, rozumienia ze słuchu, czytania. Podczas takiego egzaminu zadań jest sporo, a każde z nich jest odpowiednio punktowane – adekwatnie do poziomu trudności. Bardzo ważna jest znajomość słownictwa oraz gramatyki języka polskiego, co też potrafi spędzić sen z powiek. Na doskonalenie tej umiejętności poświęca się sporo czasu. Niełatwe jest także rozumienie ze słuchu – to zmora każdego egzaminu językowego, bez względu na to, jaki język jest nauczany. Polski język jest uznawany za trudny – obcokrajowcy twierdzą, że jest szeleszczący i twardy. Płynne mówienie po polsku wymaga więc dedykacji i czasu.
Po dwóch latach nauki w dobrej szkole językowej i zaangażowaniu ucznia można założyć, że będzie znało się język na poziomie B1, na poziomie średniozaawansowanym. Poziom C1 to biegłość językowa, a poziom C2 oznacza, że dana osoba włada językiem tak, jak native speaker, czyli naturalny użytkownik danego języka. Warto ćwiczyć, powtarzać i rozmawiać, a język opanuje się niejako automatycznie.