Historia noszenia peruki sięga już starożytnego Egiptu. Golono wówczas głowy na łyso z uwagi na wysokie temperatury i zakładano peruki, aby ładnie się prezentować. Rozpowszechnił je Ludwik XIV, a do polski wprowadził Władysław IV. Świadczyły one o zamożności właściciela takiej fryzury.
Utrata włosów nie jest łatwym doświadczeniem bez względu na przyczynę schorzenia, które doprowadziło do utraty włosów. Dzięki perukom naturalnym można cieszyć się włosami identycznymi jak te, które utraciliśmy. Peruka blond, ruda, czarna, brązowa – znaleźć można każdy kolor. Z bogatej oferty produktów dostępnych na rynku każdy wybierze kolor identyczny ze swoimi włosami.
Peruki z włosów naturalnych nie są zabezpieczane przez łój, dlatego są bardzo delikatne i mają tendencje do przesuszania się. Przy odpowiedniej pielęgnacji peruki naturalne zachowują piękny wygląd przez wiele lat. Wszelkie zabiegi powinny odbywać się na stojaku, aby włosy się nie przesuwały. Do mycia używamy letniej wody, a szampon i odżywkę nakładamy grzebieniem od góry do dołu. Stanowczo zakazane są ruchy okrężne rękoma. Odżywkę nakładamy poniżej węzełków nasady, aby się nie poluzowały. Peruka powinna być wysuszona suszarką i pozostawiona na kilka godzin na stojaku, aby wyschła dokładnie. O kondycję włosów warto dbać specjalistycznymi kosmetykami dedykowanymi perukom naturalnym.
Olbrzymią przewagą peruki naturalnej nad syntetyczną jest fakt, że można ją dowolnie układać i robić fryzury. Takie włosy można również obcinać jak zwykłe włosy. Peruki syntetyczne pozostają zawsze niezmienione. Fryzura musi być zawsze taka sama, co w przypadku kobiet jest mało zachęcającą perspektywą.