Praktycznie przemyślane miejsce na grill lub ognisko na prywatnej parceli, ułatwi nam w przyszłości korzystanie z niego, jak i dalszą – potencjalną – rozbudowę. Jedną z popularniejszych form przygotowywania dań na ogniu są uniwersalne kociołki, w których przygotujemy wiele zróżnicowanych potraw. Nie tylko pod względem smakowym, ale i samego poziomu trudności. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć pierwsze próby gotowania w kociołkach, nawet bez dotychczasowej szerszej znajomości tematu.
Dania z kociołków – ze względu na ich, zazwyczaj, większą pojemność – pozwolą na przygotowanie jedzenia dla 4-5 osób. Jednym z powszechniej eksploatowanych rodzajów jest kociołek węgierski. Charakteryzuje się grubymi ściankami oraz krzywizną w kształcie, który zadba o optymalne i równomierne rozprowadzenie ciepła. Takie modele dedykowane są do gotowania w nich gulaszu oraz różnych rodzajów zup. Z kolei dzięki żeliwnej pokrywce, taki kociołek nada się i do tworzenia w nim tak zwanych pieczonek, czyli tradycyjnych jednogarnkowych potraw (dominują w nich: ziemniaki, kiełbasa, cebula, kapusta czy wędzony boczek).
Innym powszechnie wybieranym produktem jest kociołek myśliwski, klasyczne rozwiązanie, w którym przygotujemy popularne duszone i pieczone dania. Przy zakupie istotne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów użytych do budowy takiej misy. Najefektywniej sprawdzi się kociołek żeliwny emaliowany, który dzięki swoim właściwościom służyć nam będzie w przydomowym ogrodzie przez długi czas. Takie kociołki nie tylko są rozwiązaniem praktycznym, ale i pozytywnie wpływają na zewnętrzną estetykę.