- Biznes i marketing

Podwyżki za OC, kto będzie musiał płacić więcej?

Rok 2017 w Polsce to rok wielu podwyżek w różnych dziedzinach życia. Niestety podwyżki te nie ominęły także zmotoryzowanych. Wysokie ceny za OC w 2017 roku są naprawdę dotkliwe. Dotyczą wszystkich właścicieli samochodów i wynoszą 40, 50 a nawet 100% dotychczasowych opłat. Kto będzie musiał zapłacić najwięcej?

Znacznie podwyższone OC odczują przede wszystkim młodzi kierowcy oraz ci, którzy spowodowali jakąś szkodę. W tym pierwszym przypadku młodymi kierowcami są osoby przed ukończeniem 25. roku życia. Nie mają zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu samochodu, a jak podają statystyki policyjne powodują 20% wszystkich wypadków na drogach. Ponadto taka osoba najczęściej nie nabyła jeszcze zniżek, które przysługują po latach bezkolizyjnego prowadzenia samochodu. Młode osoby wybierają również samochody szybsze o dużej pojemności silnika, a w konsekwencji płacą większe składki. Przykładowo w przypadku młodego kierowcy taka opłata może być nawet o tysiąc złotych większa.

Słono zapłacić za OC muszą również kierowcy, który spowodowali w przeciągu roku lub minionych lat jakąś kolizję. I tutaj jest to wielce niesprawiedliwe. Bo Ubezpieczyciel nie pyta, czy było to tylko zarysowanie auta na parkingu czy poważniejszy wypadek na drodze. Szkoda to szkoda i składka od razu jest większa. Taka opłata przy szkodzie wzrasta o kilkanaście złotych.

Jeszcze jednym czynnikiem wysokiej składki OC jest mieszkanie w dużym mieście. Tutaj składki zawsze są wyższe, gdyż prawdopodobieństwo wypadku przy dużym natężeniu ruchu zawsze się zwiększa. Najgorzej więc będzie miał kierowca, u którego większość z tych czynników zbiegnie się ze sobą. Znacznie odczuje on ubytek pieniędzy w swoim portfelu.

1 komentarz do “Podwyżki za OC, kto będzie musiał płacić więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery − 2 =