- Styl życia

Nauka przez zabawę – jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Zdarza się, że dziecko traci zapał do nauki. W sytuacji, gdy ma przed sobą ogrom wiedzy do przyswojenia i mnóstwo zadań domowych, to może w pewnym momencie poczuć się zmęczone czy nawet zniechęcone. W końcu ciągłe siedzenie przy biurku w książkach i zeszytach – dodatkowo w obecnej sytuacji na pewno nie jest marzeniem żadnego dziecka. By nie zniechęcić naszych pociech trwale do nauki poprzez przymus, warto korzystać chociażby z gier planszowych edukacyjnych, które mogą okazać się idealnym rozwiązaniem.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Wiadomo już, że zmuszanie i straszenie brakiem perspektyw w przyszłości nie jest właściwym rozwiązaniem. Dzieci są zorientowane na „tu i teraz”, zatem warto zmienić także swoje nastawienie i znaleźć metody, dzięki którym proces nauki będzie kojarzył się z przyjemnością i dobrą zabawą.

Sięgając do gier planszowych edukacyjnych, można wiele osiągnąć w tym zakresie. Bawiąc się, tworząc i myśląc nad rozwiązaniem zagadki, dziecko się rozwija. Podsuwając odpowiednie gry planszowe i zapraszając do określonych aktywności, możemy pomóc w rozwoju dziecka i wzmacniać jego mocne strony lub stymulować rozwój w obszarach, w których rodzice, opiekunowie lub nauczyciele dostrzegają braki.

Jak wybrać odpowiednią grę planszową?

W wyborze warto kierować się kryteriami takimi jak zainteresowania dziecka i pożądany obszar rozwoju wiedzy lub kompetencji. Chcąc wzmacniać kreatywność u dzieci warto sięgnąć po Dixit lub Story Cubes (obecnie jest dostępnych wiele wariantów kostek do snucia opowieści). Aby budować u dziecka zręczność i szybkość obserwacji warto sięgnąć po Dobble (karty, na których znajduje się takie same symbole – obecnie również jest dużo wariantów i motywów przewodnich do wyboru). Zdolności do myślenia strategicznego najlepiej rozwinie klasyczna rozgrywka szachowa.

To oczywiście tylko kilka przykładów, które można mnożyć. Korzystając z gier planszowych edukacyjnych, można uczyć poprzez przyjemną zabawę i zdrową rywalizację. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią grę dla dziecka i zaprosić je w podróż do innego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście − 1 =