- Budownictwo i nieruchomości

Jakie uprawnienia na suwnice?

Suwnice są niezbędne na każdej budowie, gdzie potrzebne są maszyny do podnoszenia i opuszczania materiałów. Suwnica jako dźwignia pracująca w pionie i w poziomie przemieszcza materiały w ruchu przerywanym. Działa na zasadzie wciągarki lub wciągnika i jest wyposażona w mechanizm podnoszenia a jej ruch ograniczony jest długością toru jazdy. Suwnice można podzielić na pomostowe, na podwieszone oraz na bramowe.

Do obsługi suwnic na budowie potrzebne są odpowiednie uprawnienia, które są różne w zależności od rodzaju suwnicy na jakiej się pracuje. Aktualnie są to uprawnienia na suwnice w dwóch kategoriach, tj. II S i I S. W tej pierwszej kategorii operator uzyskuje uprawnienia na suwnice, wciągniki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego oraz żurawie stacjonarne warsztatowe. Druga kategoria uprawnia do obsługi suwnic, wciągników i wciągarek sterowanych z poziomu roboczego oraz żurawi stacjonarnych warsztatowych.

W kategorii II S operator suwnic sterowanych z poziomu roboczego może pracować na urządzeniach do hakowego ogólnego przeznaczenia oraz urządzeniach specjalnych: kafarowych, kolumnowych, kuziennych, łapowych, kleszczowych, stryperowych, wsadowych, hartowniczych, lejniczych, chwytnikowych, chwytakowych oraz trawersowych. Natomiast w kategorii I S operator suwnic sterowych z kabiny może pracować na takich samych urządzeniach, jak w kategorii II S.

Kurs techniczny na takiego operatora obejmuje wykłady i ćwiczenia praktyczne. Egzamin składa się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, po którego pozytywnym zdaniu otrzymuje się zaświadczenie do obsługi odpowiedniego typu suwnic.

1 komentarz do “Jakie uprawnienia na suwnice?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 1 =