Często można znaleźć ofertę zadłużonego mieszkania na sprzedaż. Z oczywistych względów ich właściciele nie mogą liczyć na szczególne zainteresowanie się ich ofertą. Z reguły każdy kto szuka mieszkania chce uniknąć kłopotów, które byłyby spowodowane zadłużeniem danej nieruchomości.
Wystawiając zadłużone mieszkanie na sprzedaż, które jest objęte zajęciem komorniczym, ustalona cena może być niższa od rynkowej. Długi właściciela nie będą wtedy pokryte w całości lub po ich spłacie dostanie on mniej gotówki niż miałby po sprzedaży mieszkania na własną rękę. W czasie licytacji komorniczej zwykle ustala się trzy wysokości ceny oszacowania. Jeśli nie znajdzie się chętny to trzeba wyznaczyć kolejny termin, podczas którego cena wywoławcza będzie wynosić 2/3 z oszacowania ceny.
W przypadku sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką, nie toczy się żadnej egzekucji. Należy spełnić kilka wymaganych formalności. Przede wszystkim trzeba uzyskać zgodę ze strony banku, którego zabezpiecza hipoteka. Ta zgoda zawiera określenie hipoteki w momencie otrzymania pieniędzy za całość tego zobowiązania. Kupujący przelewa pieniądze na rachunek, który wskaże bank, a po pokryciu danej należności hipotekę wykreśla się z księgi wieczystej.
Sprzedając mieszkanie z tytułem zaległych opłat, kupujący powinien domagać się zaświadczenia od spółdzielni o niezaleganiu z opłatami. Jeśli będzie występować zadłużenie to można umówić się tak, że część kwoty kupujący przeleje do spółdzielni, a resztę zapłaci sprzedającemu. Wtedy sprzedający nie będzie miał już długu, a kupujący dla własnego bezpieczeństwa będzie wiedział, że wszystko zostało uregulowane.