Dom to wyjątkowe miejsce, które odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdej jednostki. Dom to nie tylko obiekt architektoniczny, budynek, określona przestrzeń geometryczna zamykająca się w czterech ścianach przykrytych dachem. Pojęcie „dom” odnosi się także do pewnego niematerialnego konstruktu psychologicznego. I ten właśnie duchowy aspekt jest zdecydowanie ważniejszy od tamtego rzeczywistego, który może być dokładnie zmierzony co do centymetra przy pomocy geodezyjnych narzędzi. Mniej bowiem istotne jest, czy człowiek zamieszkuje w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu w bloku; czy jest to przestronna willa z basenem czy ciasne mieszkanie z niewystarczającą ilością pokoi. To wszystko ma znaczenie drugorzędne. Bowiem najważniejsze jest, jakie w tej wymiernej przestrzeni panują emocje. Czy najbliższe środowisko jednostki, jakim jest dom, zapewnia jej odpowiednie wsparcie w życiu? Czy dom jest miejscem „naładowania akumulatorów”, nabrania energii do radzenia sobie z przeciwnościami losu i rozwiązywania problemów, które pojawią się poza nim? Czy może wręcz przeciwnie: jest to miejsce, od którego człowiek ucieka.
Psychologowie zgodni są co do ogromnego wpływu, jaki dom wywiera na kondycję psychologiczną jednostki. Zaspokaja między innymi jej potrzebę poczucia przynależności, posiadania własnego miejsca na Ziemi. Właściwy dom powinien zapewniać również poczucie bezpieczeństwa. Nie bez powodu poczucie bezpieczeństwa bywa w psychologii nazywane podstawową potrzebą egzystencji. Człowiek jest przecież ukształtowany biologicznie, historycznie i kulturowo jako gatunek prowadzący osiadły tryb życia. Już w zamierzchłych czasach prehistorii gromady ludzkie osiedlały się w jaskiniach, gdy jeszcze nie potrafiły budować domów. Nawet społeczności zbieracko-łowieckie, zmuszone do częstej zmiany miejsca pobytu, przemieszczając się śladem wędrującej zwierzyny, zatrzymywały się w wybranych miejscach, stawiając tam tymczasowe przynajmniej obozy. Ślady zabudowy zaś archeologowie odkrywają w każdym zakątku świata, a badania radiowęglowe wykazują pochodzenie wykopalisk z różnych okresów historycznych i przedhistorycznych.
Tak podstawowe potrzeby jednostki ludzkiej nie uległy większej zmianie przez setki tysięcy lat. Również dzisiaj człowiek potrzebuje domu zapewniającego poczucie bezpieczeństwa. Dom powinien być więc miejscem, gdzie jego mieszkańcom nie grozi żadne niebezpieczeństwo, swoistym azylem od świata zewnętrznego. Tak ukształtowane najbliższe środowisko jednostki podnosi jej pewność siebie i wpływa budująco na wiarę we własne siły i możliwości. Jeśli funkcje te nie są zaburzone, człowiek chętnie wraca do zacisza swoich czterech ścian. Dom może i powinien być miejscem odpoczynku, dającym możliwość odreagowania po stresującym dniu w pracy. Prawidłowo ukształtowane środowisko domowe daje szansę na pełną regenerację sił.
Ludzie różnie reagują na stres i tak samo różnie relaksują się po ciężkim dniu pełnym wyzwań i wrażeń. Niektórzy potrzebują ciszy i spokoju. Najchętniej zaszyliby się gdzieś z książką, pod kocykiem, z gorącą filiżanką parującej herbaty stojącej na stoliczku obok na wyciągnięcie ręki. A za jedyne towarzystwo wystarczyłby im kot lub pies. Jednak ci, którzy nie mają aż tak daleko idących skłonności do introwertyzmu, uznaliby to za ekstremum nudy. Osoby bardziej otwarte na świat potrzebują nieustannych bodźców z zewnątrz, jakiejś aktywności: choćby zwykłej rozmowy albo oglądania w telewizji jakiegoś emocjonującego widowiska, na przykład meczu piłki nożnej ulubionej drużyny.
Wypoczynkiem po pracy siedzącej może być także aktywność fizyczna. Sport jest zdrowy i dotlenia organizm. Warto wybrać rower zamiast samochodu w drodze do pracy. Jeśli zaś miejsce pracy jest zbyt daleko, można po wypełnieniu dziennych obowiązków zawodowych udać się na siłownię. Z kolei po pracy fizycznej trudno mieć ochotę na inny wypoczynek niż wylegiwanie się na miękkiej sofie. Tak samo z resztą po powrocie z wyczerpującego treningu człowiek nie marzy zwykle o niczym innym, jak o wyciągnięciu się na kanapie po wzięciu szybkiego prysznica.
Otoczenie fizyczne, zabudowa przestrzeni wokół jednostki mają niekwestionowany wpływ na jej organizm. Najbliższa okolica jednostki to czynnik modelujący zachowanie ludzkie do tego stopnia, że istnieje cały dział nauki zajmującej się projektowaniem przestrzeni publicznej w odpowiedni sposób. Prawidłowe rozmieszczenie budynków, wystarczające oświetlenie czy dobre rozlokowanie ogrodzeń mogą przyczyniać się nawet do zapobiegania przestępczości. Jednakże na te zagadnienia jednostka ma wpływ najwyżej poprzez projekt budżetu obywatelskiego. (Chyba że zajmuje odpowiednie stanowisko w administracji danego miasta.)
Każdy człowiek ma natomiast wpływ na rozmieszczenie przestrzenne mebli we własnym domu. Przede wszystkim wyposażenie mieszkania powinno być rozlokowane wygodnie, czyli tak, by nie przeszkadzało w swobodnym przemieszczaniu się między pokojami. Oczywistym jest, że nieustanna potrzeba przestawiania na bok innego mebla, by dostać się do szafy z ubraniami wpływa niekorzystnie na układ nerwowy człowieka. Meble powinny być więc prawidłowo poustawiane. Pomóc mogą w tym elementy wyposażenia wnętrza zaprojektowane z myślą o optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.
Czołowym przykładem mebli pozwalających na oszczędność przestrzeni są urządzenia przeznaczone do zabudowy. Półka na przykład, zamiast stwarzać ostrą, wystającą krawędzią niebezpieczeństwo poniesienia uszczerbku na zdrowiu, może być wbudowana we wnękę w ścianie. Innym przykładem spełniającym podobną funkcję może być meblościanka czy narożnik. Gdzie szukać tych mebli? Meblościanki czy narożniki Szczecin, jako miasto znane z solidnych wyrobów meblowych, oferuje w wysokiej jakości.
Równie istotne znaczenie jak przemyślana zabudowa ma ilość mebli w mieszkaniu. Nie powinno brakować w nim szaf, półek i komód na ubrania. Książki powinny być poukładane na regale, a dokumenty zamknięte w szufladach biurka zamiast leżeć luźno na jego blacie. Najważniejsze jest jednak, by zachować równowagę. Mebli nie może być za dużo. Zamiast pomóc przy organizacji akcesoriów, spowodują wtedy wrażenie przytłoczenia i zagracenia.
Najważniejszym być może meblem przynoszącym ukojenie jest łóżko. A właściwie wszystkie rodzaje mebli, które pozwalają na przyjęcie pozycji leżącej. Może być to kanapa, sofa, szezlong czy rozkładany fotel. Leżenie przynosi najwięcej odpoczynku zmęczonym mięśniom, nie obciąża kręgosłupa ani stawów. Ponadto można połączyć je z masażem.
Oczywiście nie można zapominać o kojącym wpływie Morfeusza. Sen korzystnie wpływa na zdrowie ludzkie. Kiedy człowiek zażywa go w odpowiedniej ilości, wzrasta odporność jego organizmu i tym samym mniej podatny jest na przeziębienie, grypę i wszystkie inne choroby sezonowe. Również kiedy już organizm zaatakuje choroba, moc snu jest lecznicza. Należy zadbać więc o odpowiedni dobór łóżka, zamiast drzemać na fotelu przed telewizorem. W przypadku wyboru łóżka do sypialni Szczecin znów pozostaje liderem w rozmaitości propozycji. Dostępne na rynku są łóżka zarówno jedno-, jak i dwuosobowe. Zaprojektowane są w przeróżnych kształtach i wymiarach. Można wybrać królewskie wręcz łoże z baldachimem albo zadowolić się bardziej dopasowanym do wnętrza domu tradycyjnym łóżkiem o tylko nieznacznie rozbudowanym zagłówku. Dla dzieci zakupić można łóżko w kształcie samochodu czy statku pirackiego, a jeśli pociech jest więcej – wybrać łóżko piętrowe.