Wybór nawozu dla rolnika lub nawet osoby, która uprawia swoją małą działkę może być trudnym zadaniem. Chemiczne nawozy zazwyczaj niszczą ziemię oraz zubożają plony w składniki odżywcze. Przecież jemy po to, aby odżywić swój organizm. Zatem jaki nawóz wybrać? Czy pierwotna gnojówka byłaby dobrym wyborem?
Ziemia jest nawożona, aby plony były odporne oraz bogate w składniki, których potrzebuje ludzki organizm. Gnojowica powstaje w gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą i ich wyrobami. Właśnie nim, wcześniejsze pokolenia nawoziły pola uprawne. Szczegółowy skład nawozu zależy od wielu czynników. Zależy on od gatunku zwierząt, ich wieku, sposobu żywienia i modelu jego życia. Jest mieszaniną kału, moczu, a także domieszki paszy i niewielkiej ilości wody.
Dzisiaj można dodać również preparat do gnojówki. Stworzony z ekologicznych składników może służyć do uzdatnienia gnojowicy. Zazwyczaj taki roztwór rozkłada zanieczyszczenia oraz upłynnia gnojowice, tym samym zwiększając jej możliwości nawozowe. Korzystną funkcją preparatu jest również ograniczenie pienienia, powstawania kożucha oraz odoru. Stosowany jest poprzez wlanie go do zbiornika z gnojowicą. Stanowi w pełni bezpieczny produkt dla ścian zbiornika, ziemi oraz plonów. Nawóz w postaci płynnej takiej jak gnojowica bardzo szybko jest wykorzystywany przez rośliny do wzrostu, stanowi on formę mineralną. Gnojowica może w 100% pokryć ich zapotrzebowanie na azot. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku takich roślin okopowych jak: ziemniaki i buraki cukrowe.