- Biznes i marketing

Dotacja zamiast kredytu na rozwój firmy

Zaciągnięcie kredytu w banku to poważna decyzja. Podjęcie jej poprzedzone jest długimi analizami kosztów, możliwościami finansowymi i rozwojowymi przedsiębiorstwa. Wiele kryteriów wpływa na szanse pozyskania kredytu bankowego, dlatego też tak często firmy szukają alternatywnych rozwiązań ułatwiających zdobycie funduszy na szkolenia, rozbudowę infrastruktury i wdrażanie nowych technologii.

Kto najwięcej skorzysta na unijnym wsparciu? 

Większość beneficjentów dotacji inwestycyjnych to małe i średnie przedsiębiorstwa stanowiące siłę polskiej gospodarki. O dotacje z Unii Europejskiej starać się mogą wszystkie branże, jednak przewagę posiadają te, które znajdują się na liście obszarów szczególnie wymagających wsparcia. Spore szanse mają także firmy, które wspierają nowoczesne metody badawcze i planują wdrażać innowacyjne technologie. Aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia wniosku, fundusze unijne wspierają przedsiębiorców w wypełnianiu dokumentów oraz planowaniu działań mających na celu uatrakcyjnienie firmy w oczach pożyczkodawców. 

Największe szanse zatem mają firmy, które stawiają przede wszystkim na: 

  1. rozwiązania ekologiczne,
  2. szkolenia kadr i pracowników,
  3. informatyzację. 

Choć dotacje, podobnie jak kredyty bankowe, są pożyczkami, to można je pozyskać na dogodniejszych warunkach i spłacać z niższym oprocentowaniem. W staraniu się o zdobycie pieniędzy unijnych istotną rolę odgrywa również region, w jakim działa firma. W niektórych częściach Polski można łatwiej zyskać dotację. Ponadto właściciele i kierownicy mogą liczyć na pomoc w przygotowaniu wniosków przez doradców, którzy posiadają nie tylko wiedzę prawną, ale też doświadczenie niezbędne do przedstawienia przedsiębiorstwa w pozytywnym świetle. Przykład takiego rozwiązania można znaleźć na https://sasadvisors.pl/dotacje-na-inwestycje/.

Jeżeli firmom z sektora MSP zależy na otrzymaniu pożyczki na warunkach dogodniejszych niż te proponowane przez banki, to z pewnością dotacje inwestycyjne z Unii Europejskiej są świetnym rozwiązaniem i znacząco ułatwią wprowadzanie zmian i rozwijanie działalności przedsiębiorców w przyszłości. Jeśli interesują nas finanse unijne Warszawa to jedno z miast, w którym możemy uzyskać profesjonalne porady w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 17 =