Z pracą windykatorów związanych jest wiele stereotypów. Najczęściej osoby pracujące na tym stanowisku mylone są z komornikami, którzy zajmują się egzekucją długów poprzez zajęcie majątku dłużnika. Windykator to osoba działająca na zlecenie wierzyciela, którym może być zarówno osoba prywatna, przedsiębiorstwo, jak i instytucja. Jego podstawowym zadaniem jest polubowne odzyskanie długu na zasadzie porozumienia. Windykatorzy mogą się kontaktować z dłużnikami w sposób bezpośredni, a także za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej. Osoby wykonujące ten zawód są przedstawicielami kancelarii prawniczych, firm windykacyjnych lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Windykatorzy muszą działać zgodnie z prawem. Jakiekolwiek praktyki polegające na nękaniu czy zastraszaniu dłużników są niedopuszczalne.
Aby zostać windykatorem nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia. W tym zawodzie bardziej liczą się odpowiednie cechy charakteru i osobowość. Idealny kandydat powinien charakteryzować się przede wszystkim dużą odpornością psychiczną, a także opanowaniem. Praca w tym zawodzie nie należy do najłatwiejszych i wymaga od osoby zatrudnionej dużej motywacji oraz wytrwałości. Jeżeli kogoś interesuje windykacja szkolenia zawodowe mogą znacząco ułatwić wykonywanie pracy. Dzięki profesjonalnym warsztatom możliwe jest nauczenie się skutecznych technik windykacyjnych, a także rozwinięcie zdolności interpersonalnych.
Na https://architekciwindykacji.pl/kalendarium-szkolen/ można znaleźć różne rodzaje szkoleń, które pozwolą takiej osobie rozwinąć swoje umiejętności. Dobry windykator to osoba uczciwa, asertywna, która lubi i potrafi rozmawiać z ludźmi. Opanowanie oraz zdolności negocjacyjne pozwalają na prowadzenie skutecznych działań zmierzających do polubownej spłaty zobowiązań dłużnika.