Fleksografia to niezwykle uniwersalna technika druku wywodząca się z XIX wieku. Pozwala ona na wykonywanie nadruków na rozmaitych podłożach – zwłaszcza foliowych, papierowych oraz z tworzyw sztucznych. Współcześnie wykorzystuje się do tego celu głównie nowoczesne maszyny cyfrowe pracujące w połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w opakowania z wysokiej klasy nadrukiem fleksograficznym, warto skorzystać z oferty specjalistycznych firm, takich jak np.: https://janbox.pl/oferta/nadruk/.
Nadruki fleksograficzne są nanoszone z użyciem specjalnych farb elastycznych wyprodukowanych na bazie substancji polimerowych, ewentualnie gumowych (ale znacznie rzadziej). Dzięki temu istnieje możliwość wykonania danego projektu nawet na niezbyt równej powierzchni, takiej jak choćby opakowanie z tektury falistej. Z tego względu jest to obecnie najczęściej stosowana technika.
Podstawowa zaleta omawianego nadruku to jego ponadprzeciętnie wysoka trwałość oraz znakomite przyleganie do wybranego materiału. Farba bardzo szybko odparowuje, więc niemal natychmiast widoczny jest efekt końcowy, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Poza tym nadruk metodą fleksograficzną charakteryzuje się zaskakująco dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, wszelkie zabrudzenia, środki chemiczne i zmienne temperatury. Wszystko to powoduje, że z pewnością wytrzyma co najmniej kilka lat w idealnym stanie wizualnym. Dodajmy, że fleksografia jest wykorzystywana powszechnie w szczególności do oznaczania opakowań papierowych i folii spożywczych oraz przemysłowych.