- Dom i ogród

Czym najlepiej się sugerować wybierając opał do kominka?

W sezonie zimowym bardzo wiele osób ogrzewa domowy salon za pomocą kominka. W tym przypadku konieczne jest stosowanie odpowiedniego paliwa stałego, które charakteryzuje się niską wilgotnością, wysoką wydajnością energetyczną oraz minimalną zawartością szkodliwych substancji niepalnych. Najlepiej sprawdza się suche drewno sezonowane, ale można też z powodzeniem postawić m.in. na ekologiczny pellet z odpadów drzewnych. Godny polecenia jest w szczególności pellet w województwie opolskim, ponieważ działa tam kilku producentów oferujących wyroby najwyższej jakości.

Wilgotność to nasz największy wróg

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym powszechnie do palenia w kominku jest drewno sezonowane (minimum jednoroczne), pozyskane z drzew liściastych. Wartościowe gatunki to zwłaszcza dąb, buk, jesion, cis oraz klon. Takie paliwo wyróżnia się znakomitą kalorycznością, dzięki czemu długo się pali i efektywnie ociepla wnętrze. Nie jest natomiast polecane drewno iglaste, ponieważ stosunkowo długo utrzymuje wilgoć i zawiera żywicę, brudząc tym samym kominek i zapychając jego przewody. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup brykietu drzewnego w poręcznych workach, charakteryzującego się ponadprzeciętną gęstością i twardością, a także całkowitym brakiem klejów i lepiszczy. Posiada on wysoką wartość opałową i jest łatwy w składowaniu, co dla wielu osób ma kluczowe znaczenie.

Pozostałe warte uwagi materiały to pellet (sprasowane trociny) i ekogroszek (wytwarzany z węgla kamiennego i brunatnego). Oba te produkty zapewniają  ekonomiczne ogrzewanie i są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Osoby zainteresowane wysokiej klasy ekogroszkiem znaleźć mogą go sklepie online takim jak https://www.sambudrol.pl/ekogroszek-workowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście − dwa =