- Styl życia

Co musi zawierać dieta sportowca?

Energia i budulec dla mięśni

Współcześni sportowcy wiedzą, że aby osiągać sukcesy muszą zadbać o zbilansowaną dietę opartą na węglowodanach oraz białkach. Pierwsze dostarczają energii, drugie pomagają budować masę mięśniową. Najlepsze efekty osiągnąć można, dostarczając organizmowi węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Ich źródłem są przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, makarony gotowane al dente, a także warzywa.

Charakterystyczną cechą tych produktów jest stopniowe uwalnianie energii podczas wysiłku, a także niewielkie podnoszenie stężenia glukozy we krwi. W diecie sportowca nie może także zabraknąć produktów zawierających duże ilości białka, stanowiącego budulec dla mięśni. Najlepszym źródłem białka jest chude mięso, a także mleko oraz ser. Osoby, które nie mają czasu lub możliwości, by zadbać o zbilansowaną dietę, powinny zaopatrzyć się w odpowiednie suplementy.

Witaminy i minerały

W zbilansowanej diecie sportowca nie może także zabraknąć witamin i minerałów. To one w znacznym stopniu wpływają na wydolność, a także zdolność regeneracji organizmu. Najlepszym źródłem witamin są warzywa i owoce lub świeżo wyciskane soki. Jeśli chodzi o minerały, należy zadbać m.in. o to, by w diecie nie zabrakło sodu oraz potasu odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie serca i utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Źródłem tych minerałów mogą być banany, pomidory oraz szpinak. W związku z tym, że dostarczenie niektórych substancji odżywczych w spożywanych posiłkach jest trudne, warto zaopatrzyć się w dobre odżywki zawierające aminokwasy lub kreatynę. Wysokiej jakości suplementy diety dla sportowców to łatwe w stosowaniu, bezpieczne produkty, które szybko się wchłaniają i pomagają osiągać lepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × jeden =