- Budownictwo i nieruchomości

Znaki drogowe – poszczególne rodzaje i ich zastosowanie

Znaki drogowe służą do informowania, ostrzegania i kierowania użytkowników dróg. W zależności od ich przeznaczenia różnią się one kształtem, kolorem i wielkością.

Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów znaków drogowych. Są one używane do informowania kierowców o ich prawach, obowiązkach i ograniczeniach na drogach zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Znaki drogowe można podzielić na dwie główne kategorie: znaki nakazu/zakazu lub ostrzegawcze, które wskazują, co kierowcy powinni zrobić, oraz znaki kierunku i miejscowości, które podają informacje o miejscach docelowych lub obiektach wzdłuż trasy. Wszystkie te znaki mogą występować jako znaki poziome i pionowe.

Znaki ostrzegawcze

Ten rodzaj znaku ostrzega lub instruuje użytkowników drogi o pewnych sytuacjach drogowych, takich jak jak zakręty, przejścia dla zwierząt czy ustąpienie pierwszeństwa. Mają one kształt żółtego trójkąta.

Znaki nakazu

Ten rodzaj znaku określa, co kierowca musi zrobić w danym momencie. Są to niebieskie koła w kolorze niebieskim. Wśród nich znajdziesz między innymi nakaz skrętu w prawo czy nakaz jazdy prosto.

Znaki zakazu

Znaki zakazu mówią, czego nie wolno robić na danym odcinku. Obejmują one znaki ograniczenia prędkości, które określają, jak szybko należy jechać w danym momencie, oraz znaki zakazu parkowania, które informują o miejscach, w których nie wolno parkować samochodu lub ciężarówki.

Znaki kierunku i miejscowości

Tego typu znaki kierują użytkowników drogi do określonych miejsc, takich jak miasta, miasteczka i atrakcje turystyczne. Są to zazwyczaj zielone prostokąty z białymi napisami i symbolami wskazującymi, gdzie znajduje się cel podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − cztery =