Znaki drogowe – poszczególne rodzaje i ich zastosowanie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znaki drogowe służą do informowania, ostrzegania i kierowania użytkowników dróg. W zależności od ich przeznaczenia różnią się one kształtem, kolorem i wielkością.

Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów znaków drogowych. Są one używane do informowania kierowców o ich prawach, obowiązkach i ograniczeniach na drogach zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Znaki drogowe można podzielić na dwie główne kategorie: znaki nakazu/zakazu lub ostrzegawcze, które wskazują, co kierowcy powinni zrobić, oraz znaki kierunku i miejscowości, które podają informacje o miejscach docelowych lub obiektach wzdłuż trasy. Wszystkie te znaki mogą występować jako znaki poziome i pionowe.

Znaki ostrzegawcze

Ten rodzaj znaku ostrzega lub instruuje użytkowników drogi o pewnych sytuacjach drogowych, takich jak jak zakręty, przejścia dla zwierząt czy ustąpienie pierwszeństwa. Mają one kształt żółtego trójkąta.

Znaki nakazu

Ten rodzaj znaku określa, co kierowca musi zrobić w danym momencie. Są to niebieskie koła w kolorze niebieskim. Wśród nich znajdziesz między innymi nakaz skrętu w prawo czy nakaz jazdy prosto.

Znaki zakazu

Znaki zakazu mówią, czego nie wolno robić na danym odcinku. Obejmują one znaki ograniczenia prędkości, które określają, jak szybko należy jechać w danym momencie, oraz znaki zakazu parkowania, które informują o miejscach, w których nie wolno parkować samochodu lub ciężarówki.

Znaki kierunku i miejscowości

Tego typu znaki kierują użytkowników drogi do określonych miejsc, takich jak miasta, miasteczka i atrakcje turystyczne. Są to zazwyczaj zielone prostokąty z białymi napisami i symbolami wskazującymi, gdzie znajduje się cel podróży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kredyty w innej walucie – jak je przewalutować
Kredyt frankowy i jego nieustannie rosnące raty, to problem ciążący na budżecie wielu polskich rodzin. Pożyczka w obcej walucie brana, […]
W jakim celu firmy tworzą programy lojalnościowe dla klientów?
W jakim celu firmy tworzą programy lojalnościowe dla klientów?
Współczesny rynek usług jest bardzo konkurencyjny, dlatego firmy muszą korzystać z nowoczesnej technologii, aby dotrzeć do kupujących i zatrzymać ich […]
Jak należy postępować w przypadku wysokiej gorączki?
Jak należy postępować w przypadku wysokiej gorączki?
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał gorączkę. Małe dzieci często chorują i z pewnością wszyscy pamiętamy opuszczone dni […]