Rodzaj bieżnika dostosowanego do rodzaju nawierzchni i warunków pogodowych ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy i komfort prowadzenia. Bardzo istotna jest też jego grubość, nowa opona potrafi mieć bieżnik o głębokości nawet 8 mm. W zależności od jakości materiału, warunków, kondycji nawierzchni i charakterystyki nasze jazdy może on się różnie zużywać. Według przepisów prawa drogowego opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji, gdy bieżnik ulegnie zużyciu równemu 3 mm głębokości. Od czego jednak zależy trwałość opon i jak wybrać te, które posłużą najdłużej?
Choć w świecie opon i części samochodowych cena zazwyczaj jest uznawana za dobry wyznacznik jakości, nie zawsze musi tak być. Czasem najtańsze opony mogą zapewniać znacznie lepsze prowadzenie i zużywać się równomierniej niż ich drożsi kuzyni. Tak, właśnie równomierne zużycie jest najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niepowtarzalny materiał, złe wyważenie, nierównomierne ciśnienie oraz problemy z zawieszeniem i układem hamulcowym mogą powodować nadmierne ścieranie się opon po jednej stronie samochodu. Sytuacja taka jest potencjalnie niebezpieczna nie tylko ze względu na to, że prędzej czy później samochód straci stabilność i będzie ściągał w jedną stronę.
Nadmierne obciążenie jednego koła może skutkować na dalszych trasach przegrzaniem i niespodziewaną eksplozją. Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny, nie wybierajmy bez zastanowienia produktu z najwyższej półki cenowej, zainteresujmy się charakterystyką konkretnych modeli i sprawdźmy opinie. Możemy też podpytać zaufanego wulkanizatora, on będzie wiedział najlepiej, co sprawdza się w praktyce.