Sprzedaż domu – samodzielnie czy z pośrednikiem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jest wiele powodów, dla których możemy chcieć sprzedać swój dom. Zanim do tego dojdzie, musimy dokładnie zapoznać się z poprawną procedurą sprzedaży nieruchomości. Dopiero po zakończeniu przygotowań możemy przystąpić do szukania osób zainteresowanych kupnem. Oczywiście sprzedawanie domu na własną rękę może być dla nas zbyt czasochłonnym i skomplikowanym zadaniem. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z pomocy biura nieruchomości.

O czym należy pamiętać podczas sprzedawania posesji?

Pierwsze, co powinniśmy zrobić to ustalić cenę, którą chcemy otrzymać za nasza własność. W tym celu niezbędne jest ustalenie rynkowej wartości danego obiektu. Wpływ na to ma koniunktura na rynku, czyli to, na jakie rodzaje posesji panuje największy popyt. Nieoceniona może okazać się pomoc rzeczoznawcy, który będzie w stanie dokonać wyceny. Jednakże jej trafność zależy od wybranej przez niego metody analizy. Błędy przy wycenie stanowią jedną z najczęściej popełnianych pomyłek przez niedoświadczonych właścicieli. Może to znacząco przedłużyć czas oczekiwania na zainteresowanego nabywcę lub zaniżyć potencjalny zysk ze sprzedaży. Warto więc poszukać wykwalifikowanego rzeczoznawcy.

Jeżeli uda nam się prawidłowo wycenić naszą posesję, to następnym krokiem jest skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów. Nie wszystkie z nich będą od razu potrzebne. Niektóre z nich będą niezbędne dopiero podczas podpisywania aktu przeniesienia własności. Warto jednak przygotować je zawczasu. Da nam to możliwość i dokładnego przejrzenia i wykrycie ewentualnych braków lub pomyłek. To, jakie dokumenty musimy mieć, zależy od wielu czynników. Absolutną podstawą jest jednak akt własności, który potwierdzi, że jesteśmy właścicielami nieruchomości, która próbujemy sprzedać.

Dopiero teraz możemy przejść do przygotowywania oferty sprzedaży. W tego rodzaju ogłoszeniu musimy zawrzeć szczegółowy opis naszej posesji. Nie może on być ani za krótki, ani za długi. Ponadto należy go uzupełnić za pomocą odpowiednich zdjęć. Powinny one pokazywać zarówno, jak wygląda dom z zewnątrz, jak i jego wnętrze. Wszystko to ma na celu znalezienie potencjalnego klienta. Z uwagi na skomplikowany charakter tego procesu, sprzedażą nieruchomości nie powinny zajmować się osoby pozbawione właściwej wiedzy.

Czy warto zdać się na pomoc biura nieruchomości?

Nie każdy ma cierpliwość i energię, aby osobiście nadzorować każdy etap procesu sprzedawania mieszkania. Większość osób decyduje się skorzystać z usług profesjonalistów. Współpraca z pośrednikiem nieruchomości jest rozsądnym krokiem z wielu przyczyn. To na nim spocznie obowiązek przygotowania atrakcyjnej oferty sprzedaży. Co więcej, będzie musiał zaprezentować tę ofertę szerokiemu gronu potencjalnych nabywców. Zdjęcia wykonane przez zawodowców w połączeniu z zachęcającym opisem posiadłości zapewnią wysoki poziom wykonywanej oferty. Natomiast korzystanie z portali ogłoszeniowych pozwoli zwiększyć liczbę osób zainteresowanych nabyciem naszej posesji.

Oczywiście przygotowanie oferty to nie jedyne czym zajmie się wybrane przez nas biuro nieruchomości. Sporządza rzetelną wycenę nieruchomości oraz zajmie się kontaktem z osobami zainteresowanymi ofertą. Z uwagi na ich duże doświadczenie, pośrednicy będą zazwyczaj w stanie wynegocjować lepszą cenę niż gdybyśmy sami się tym zajęli. W rezultacie możliwe jest, że nasz dom zostanie sprzedany za o wiele większą stawkę, niż pierwotnie zakładaliśmy. Kwestia dokumentacji również zostanie załatwiona przez wybrane przez nas biuro.

Decydując się skorzystać z pomocy specjalisty, musimy wybrać jedną z dwóch opcji współpracy. Możemy zdecydować się na umowę zwykłą, w ramach której otrzymujemy ograniczony pakiet usług. Będziemy mieli jednak możliwość współpracy z wieloma biurami jednocześnie. Jeżeli znajdziemy taką firmę, której ufamy, warto rozważyć umowę na wyłączność. W tym przypadku w pełni zdajemy się na jedną agencję. W zamian zostanie nam jednak udzielone pełne wsparcie w zakresie znalezienia nabywcy i sfinalizowania umowy kupna-sprzedaży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zalety interaktywnych zabawek
W dobie postępu technologicznego i ogólnodostępności smartfonów i tabletów, coraz trudniej kupić zabawki, które trafią w gust najmłodszych. Niestety, zbyt […]
Zalety odpromienników na telefon
Zalety odpromienników na telefon
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozmawiając przez smartfon zbyt często i długo, naraża się na przykre […]
Jak dobrze współpracować w zespole?
Jak dobrze współpracować w zespole?
Umiejętność pracy zespołowej to cecha, która jest chętnie wpisywana w ofertach, będąc pożądaną przez pracodawców zaletą. Niestety jako społeczeństwo robimy […]