Skorodowana lub zapieczona śruba to koszmar wszystkich mechaników. Użycie zbyt dużej siły przy próbie odkręcania gwintu może doprowadzić do jego uszkodzenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z jednego z kilku sprawdzonych rozwiązań. Jednym z nich jest użycie nafty. Ten ogólnodostępny środek chemiczny wykazuje silne działanie penetrujące. Wadą stosowania nafty jest powolny czas działania. W skrajnych przypadkach skorodowana lub zapieczona śruba może zostać uwolniona dopiero po kilkudziesięciu godzinach.
Nieco szybsze działanie wykazują specjalistyczne środki penetrujące dostępne w sklepach. Przed podjęciem próby odkręcenia śruby warto sprawdzić, czy jest to w ogóle możliwe. Niekiedy stosuje się śruby lub nakrętki zrywalne, takie jak te znajdujące się na stronie https://www.kristal.net.pl/produkty/nakretki-zrywalne/103. Używa się ich jako zabezpieczeń antykradzieżowych, a do ich odkręcenia potrzebne są specjalistyczne narzędzia.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak odkręcić zapieczoną śrubę szybko i skutecznie. Aby to zrobić, można sięgnąć po palnik acetylenowotlenowy. Pod wpływem działania palnika materiał, z którego wykonano śrubę, staje się gorący, a przez to bardziej plastyczny i łatwiejszy do usunięcia. Korzystanie z palnika wymaga precyzji. Zbyt mocne podgrzewanie zapieczonego elementu może doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów.
Jeden z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych sposobów usuwania skorodowanej lub zapieczonej śruby polega na zastosowaniu podgrzewacza indukcyjnego. Tego rodzaju urządzenie wytwarza silne pole elektromagnetyczne, które podgrzewa wyłącznie przedmiot znajdujący się w zasięgu jego oddziaływania. Usunięcie zapieczonej śruby za pomocą takiego podgrzewacza zajmuje zwykle kilkanaście sekund.