- Dom i ogród

Ogrzewanie domu kominkiem

Kiedyś to była rzadkość, a kominek, który ogrzewa dom mogliśmy zobaczyć tylko w filmach. Dziś kominek powstaje w każdym nowo wybudowanym domu. W jednych domach pełni on rolę czysto estetyczną w drugich jest robiony z myślą o tym, że będzie używany zima po to aby ogrzać cały nasz dom. Oczywiście, aby kominek mógł ogrzać cały dom to wiąże się to z trochę bardziej złożona instalacja hydrauliczną.

Jednak czy to się opłaca i czy zdaje egzamin? Ogrzewanie domu samym kominkiem jest możliwe i zdaje egzamin pod warunkiem, że zastosujemy kominek o odpowiedniej mocy. Jeżeli będzie za mały to choćbyśmy bardzo chcieli to nie uda nam się ogrzać całego domu. Trzeba przy tym pamiętać, że palenie cały czas w kominku jest trochę uciążliwe ze względu na to, że powstaje w salonie przy tym bardzo dużo kurzu i przy kominku często jest nieporządek. Kominek lepiej spełnia swoje zadanie jak nie jest głównym źródłem ciepła w domu tylko wspomagającym. Na przykład ogrzewamy do piecem gazowym, a kominek ma tylko w tym przypadku wspomagać piec gazowy. Nie musimy wtedy intensywnie palić w kominku, a co za tym idzie w salonie już się  tak nie brudzi. No i oczywiście gazu wtedy potrzebnego do ogrzania domu zużywamy znacznie mniej, a w kominku pali się spokojnie ogień, który umila nam długie zimowe wieczory. Takie rozwiązanie jest o wiele praktyczniejsze niż ogrzewanie domu tylko i wyłącznie kominkiem. oczywiście każdy ma swój pogląd na tą sprawę i niektórzy może lubią jak w kominku jest mocny ogień i słychać trzaskające kawałki drewna.

1 komentarz do “Ogrzewanie domu kominkiem

  1. Ja uważam, że nie jest to dobry pomysł, małe dzieci, zwierzęta w domu, trzeba cholernie uważasz z ogniem (mimo, że drzwi się zamykają) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + dwanaście =