Gołębie są naszymi towarzyszami od ponad 3000 lat. Spotykamy je często na ulicach i w parkach, gdzie są chętnie dokarmiane przez ludzi. Ich łagodne usposobienie sprawia, że wiele osób decyduje się nawet na założenie specjalistycznej hodowli tych ptaków. Zwłaszcza gołębie pocztowe są cenione ze względu na charakterystyczne cechy i zdolności. O czym zatem powinniśmy pomyśleć, decydując się na ich hodowlę?
W Polsce hodowla gołębi pocztowych jest niezwykle popularna, a nasze ptaki zdobywają wiele nagród i trofeów na arenie międzynarodowej. Jest to zatem nie tylko pasja, ale też sposób na zarabianie konkretnych pieniędzy. Aby jednak hodowane przez nas zwierzęta były zdrowe i miały dużo sił do latania, musimy o nie we właściwy sposób dbać.
a) gołębnik – miejsce, w którym spędzają najwięcej czasu. Powinien być zbudowany tak, aby czuły się w nim pewnie i miały wystarczająco dużą przestrzeń do latania oraz wychowywania potomstwa. Należy w nim zamontować siodełka, regały, kąpieliska, karmniki oraz poidła. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej wentylacji i dostępie do światła słonecznego
b) żywienie – należy im podawać specjalne karmy, które oferuje każdy sklep dla hodowców gołębi. Można też samemu przygotowywać pasze złożone z ziaren różnych zbóż, m.in. kukurydzy, pszenicy, żyta, owsa czy jęczmienia.
c) zdrowie – aby nasze ptaki były utrzymane w dobrym zdrowiu i odznaczały się wysokimi właściwościami lotnymi, musimy im podawać specjalistyczne preparaty z witaminami i składnikami mineralnymi. Jednym z nich jest np. propolis dla gołębi, chroniący je przed pasożytami i chorobami zakaźnymi.