Pożar w fabryce lub zakładzie przemysłowym może bardzo negatywnie wpłynąć na sytuacje naszego przedsiębiorstwa. Bardzo łatwo stracić mienie o dużej wartości. W fabryce zazwyczaj znajduje się wiele łatwopalnych surowców. W takich warunkach ogień będzie rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Dlatego należy podjąć niezbędne kroki, w celu właściwego zabezpieczenia budynku. Z pewnością pomocne będą tablice bhp umieszczone w odpowiednich miejscach. Istotną rolę odgrywa także system sygnalizacji pożaru. Pozwoli nam jak najszybciej wykryć niebezpieczną sytuację i zaalarmować pracowników. Dzięki temu możliwe będzie zawiadomienie straży pożarnej oraz ewakuacji, jeśli jest konieczne. Sprawny system sygnalizacyjny pozwoli znacząco obniżyć straty na mieniu. W żadnym wypadku nie wolno oszczędzać na zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Zakup wysokiej jakości produktów jest rozsądną inwestycją.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. dotyczącym ochrony przeciwpożarowej budynków, w fabryce musi znaleźć się instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Musi zostać sporządzona przez specjalistę z tej dziedziny z myślą o konkretnym obiekcie. Musi dlatego uwzględnić jego specyfikę podczas opracowywania skutecznych rozwiązań. Wszelkie ustalenia zawarte w tej instrukcji, muszą być dostosowane do zagrożeń, które mogą wystąpić w danej fabryce. Możliwe jest wykorzystanie tego dokumentu, jako elementu instrukcji technologiczno-ruchowej.
Zgodnie z prawem, budynek musi zostać podzielony na oddzielone od siebie strefy pożarowe. Szczegółowe parametry tych obszarów zostały określone we właściwych przepisach. Oczywiście nie są one od siebie idealnie odizolowane. Różne instalacje techniczne biegną przez wszystkie pomieszczenia. Z punktu widzenia bezpieczeństwa miejsca pracy, istotne jest zabezpieczenie na wypadek pożaru. Warto zainwestować szczególnie w przepusty ppoż. Ponieważ te przejścia ingerują bezpośrednio w konstrukcję stropów i ścian, musimy zadbać o klasę odporności ogniowej materiałów używanych do oddzielania przeciwpożarowego. Dokładny sposób zabezpieczania przepustów zależy od rodzaju instalacji. Szczególnie niepalne przewody ze stali, aluminium lub miedzi bardzo szybko nagrzeją się podczas pożaru. Ponieważ skutecznie przewodzą ciepło, mogą spowodować rozprzestrzenianie się ognia do pozostałych stref pożarowych. Ważną częścią ochrony przepustów jest użycie farb ogniochronnych do pomalowania przewodów.