Czym są motoreduktory? Do czego są wykorzystywane? Jak działają? Niemal każdy kto zetknął się z silnikami wykorzystywanymi w przemyśle, słyszał już kiedyś ten termin. Motoreduktor jest po prostu maszyną napędową, łączącą przekładnię mechaniczną z napędem elektrycznym. Urządzenie zastępuje klasyczne układy napędowe, składające się z silnika, przekładni (często o sporych gabarytach) i sprzęgieł. Dzięki temu pozwala na niezwykłą oszczędność miejsca, w porównaniu z rozproszonym układem napędowym. Gdzie wykorzystuje się motoreduktory? Najczęściej w przemyśle, fabrykach, niemal pod każdym taśmociągiem przenoszącym ciężkie przedmioty.
Wyróżniamy kilka grup motoreduktorów, za względu na rodzaj przekładni zębatej zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Przykładem są motoreduktory ślimakowe z przekładnią ślimakową, która dobrze radzi sobie w aplikacjach wymagających samohamowności. Powstawanie znacznego tarcia nie skutkuje w tym przypadku spadkiem wydajności procesu czy awarią. Innym przykładem jest motoreduktor walcowy z przekładnią walcową, czy motoreduktor stożkowy z przekładnią stożkową.
Wykorzystanie motoreduktorów niesie za sobą szereg zalet, takich jak możliwość umieszczenia układu napędowego danej maszyny w jednym miejscu, na niewielkiej powierzchni. Są też sporym ułatwieniem dla konstruktorów, którzy mogą po prostu wybrać urządzenie o odpowiadających im parametrach z oferty wybranego sklepu. Motoreduktory nie sprawdzają się jedynie przy przenoszeniu dużych mocy, w takich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie standardowy układ napędowy.